Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EÜS Vilistlaskogu esimehe kõne Krossi leinatalitusel

EÜS Vilistlaskogu esimees Tõnis Arro

Hea auvilistlane Jaan Kross!

Eesti Üliõpilaste Seltsi pere, Su lähedased ja kaasteelised on tulnud Sinuga täna Jumalaga jätma ja Sulle järele hüüdma Su teekonnal sinna, kus oled peagi, koos teiste vaprate vanematega vaimuvallast vaatamas, peas pärlikroon ja suul võidulaulud.

Veidi vähem, kui seitsekümmend aastat tagasi astusid Sa Eesti Üliõpilaste Seltsi, organisatsiooni, mille kohta Sa ise oled hiljem öelnud, et see kehastas Eesti vanimat ja auväärseimat akadeemilist traditsiooni, ---
/mis/ pakkus peaaegu et füüsilist käesurvetunnet ütleme Faehlmanni ja Kreutzwaldini välja.

EÜS ei ole Sind ju sünnitand ega üles kasvatand... - või viimast ehk natuke siiski - kui märkame, et see kolmekümne kaheksandal aastal astutud samm määras Su järgnevat elukäiku vähemalt järgmise viieteistkümne aasta jooksul ilmselt rohkem kui miski muu. Selle sammu astumise ajal ei teadnud Sina ega keegi teine veel suurriikide sobingutest, millega pandi alus ka Eesti kannatusaastatele. Aga sellest sammust tulenesid loogiliselt Su valikud neljakümnendatel aastatel, juunisündmuste ajal ja Rahvuskomitee tegevusele kaasa aidates. Muidugi viis see ka arreteerimiseni mõlema okupatsioonivõimu poolt ja hilisema Siberi-teeni, nagu täna teame.

Ma ei tea, kas Sinul nendel pöördelistel ja hilisematel lootusetuseaastatel oli üldse valikut kaasategemise ja kaasaminemise määras nii või teistpidi. Kas Sa kõhklesid riskantseid samme astudes? Kas Sul oli muganemise kiusatusi järgnevatel sula-aastatel? Mulle tundub, et mitte. Usun, et Su sirgjoonelisuse taga oli kord juba tehtud "truuiks surmani" otsus, mis vabastas Sind järgnevatest valikuvaevadest ja sai tugevamaks iga uue otsusega ja teoga. Nii julgesid teha vähesed, sest vähesed uskusid, et aatelisus tasub kindlalt ära. Paljud arvasid võimaliku kasu liiga kaugesse ja kaheldavasse tulevikku, märkamata meelerahu ja enesega kooskõla intresse, mida ei tulnudki viiskümmend aastat oodata, vaid võis igapäevaselt välja võtta iseenda, omade ja võõrastegi toetuseks. Mäletan ise neist aastatest selget signaali, mille oma teoste ja eeskuju kaudu saatsid paljudele - on võimalik elata ilma valeta.

Ma ei tea, kus Sa olid sel novembripäeval, aastapäevad pärast Eesti Üliõpilaste Seltsi taastamist, mil tuhanded inimesed lõhkusid käsitsi Berliini müüri. Küllap oma kirjutuslaua taga Tallinnas. Aga seda tean ma kindlasti, et Sinu töö selle müüri mahakiskumiseks ei olnud väiksem nende omast seal kohapeal. Sinu romaanid, Sinu kangelased, Sinu artiklid olid seda müüri juba ammu murendanud (ja õigupoolest tegid seda tööd ikka edasi - ka siis, kui füüsilisest müürist enam ühtki kivi kivi peal ei seisnud).  Sinu eeskuju ja olemasolu, Sinu põhiasjades iseenesestmõistetavalt kompromissitu ja pisiasjades siiski paindlik hoiak näitasid nii paljudele teed sel pimedal ajal - mis siiski ei olnudki läbinisti pime - ka tänu Sinule. 1995. aastal valis Eesti Üliõpilase Selts Sind auvilistlaseks - kõike seda silmas pidades.

Oma viimasel esinemisel Eesti Üliõpilaste Seltsis, Eesti lipu aastale pühendatud konverentsil rääkisid Sa sellest, kui hästi meil - Seltsil ja Eestil - on läinud. Kutsusid üles just sellest rohkem mõtlema kui olnud kannatustest. "Mis oleks suuremaks tunnustuseks ühele üliõpilasorganisatsioonile, kui see, et tema lipust saab riigilipp", küsisid Sa. Ja võrdlesid Eestit paljude teiste, ka suuremate rahvastega, kellele pole antud iseseisva riikluse võimalust ega antagi vist kunagi. "Meile aga on seda võimalust pakutud kaks korda ühe inimpõlve jooksul ja meie oleme need mõlemad ära kasutada osanud", ütlesid Sa. Sinu sõber Lennart Meri on Sind võrrelnud Eesti Vabariigiga, öeldes nii: "Eesti Vabariigi kõigi katsumuste ja kõigi õnnestumiste kõige lühem kokkuvõte on Jaan Kross oma loominguga".  Sinu soovitatud vaimus eelkõige õnnestumiste peale vaadates peame tõdema - Su elu on olnud kadestamisväärselt rikas ja õnnelik. Aitäh võimaluse eest sellest rikkusest osa saada. Head teed Sulle.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: