Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Varnjas avati mälestusplaat tapetud piirivalvuritele

8. veebruaril 1938. aastal tapsid Nõukogude Venemaa piirivalvurid kaks Peipsi jääl patrullinud Eesti piirivalvurit ning nende voorimehe, Varnja kordonis avati täna mälestusplaat hukkunutele.
Täna 70 aastat tagasi viidi Peipsi järvel patrullinud piirivalvurid jõuga ähvardades üle piiri Nõukogude Venemaa territooriumile ja lasti seal maha, et lavastada piiririkkumine, vahendas Aktuaalne kaamera. 

Tapeti Nina kordoni ülem veltveebel Artur Pungas, kapral Voldemar Käo ja voorimees eraisik Vassili Eva.

Mälestusplaadi avamisel meenutas piirivalveameti peadirektor Roland Peets, et 1938. aasta oli raske aeg nii Peipsi piirivalvuritele kui ka kaluritele. Vene piirivalvurid püüdsid Venemaale viia Eesti kalureid, et saada neilt informatsiooni.

"19. jaanuaril 1938. aastal jõudis sellisele sündmusele vahele Eesti piirivalve ja tulevahetuses hukkus kaks Vene piirivalvurit. Tõenäoliselt võib seda sündmust pidada jätkusündmuseks. Oligi eesmärgiks Eesti piirivalvurid Venemaale viia ja nad maha lasta. Kahjuks oli see 38. aasta selline nagu ta oli meie ajaloos," rääkis Peets.

Kummalgi tapetud noorel piirivalvuril jäi maha kolm väikest last.

17. veebruaril 1938. aastal oli langenud piirivalvurite matuserongkäigule austust avaldama tulnud peaaegu kogu Tartu linn.

Toimetaja: Kirsi Lattu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: