Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": Eestis levib keelatud toidulisand Nitro FX

ETV saate "Pealtnägija" väitel levib Eestis poolpõrandaaluselt keelatud toidulisand Nitro FX, mille maaletoojate taust ja motiivid on küsitavad.
Kuigi Nitro FX on Euroopa Liidus keelatud, suhtuvad kliendid tootesse peaaegu religioosse fanatismiga. Pühajärve Kooli ja Tartu Forseliuse Gümnaasiumi matemaatikaõpetajad Karin Järv ja Taimi Asu on sõbrannad, kes on Nitro FX-i võtnud iga päev juba aasta aega.

Naiste kinnitusel ei ole pärast preparaadi maitsmist nende elu enam endine. Taimi kirjeldas, et kui oli Nitro FX-i tarbinud kolm päeva, läks tema nägemine hästi selgeks ning maailm tundus kirgastes ja selgetes värvides.

Kui Taimi tundub abikaasa sõnul 15 aastat noorem, siis Karin sai lahti aastaid piinanud seljavalust, mida ei suutnud ravida arstid ega sensitiivid. "See on ime," usub naine.

"Ja väga palju on ka neid juhtumeid, kus vähk on inimese kehast kadunud. Hiljuti kohtasin ühte tuttavat, kellel oli vähk, kuid ta tarvitas kuu aega hästi suurtes kogustes Nitro FX-i ja vähk kadus ära," kinnitas Järv.

Kui fännid pajatavad toidulisandist imelugusid, siis ametnikud ja asjatundjad hoiatavad selle eest.

"On ju suurepärane võimalus minna maailma parimatesse vähikliinikutesse ja öelda, et kuulge, kas te tahate rikkaks saada? Meil on teile pakkuda see purk, millega saab vähki ravida. Mis te arvate, et see vähikliinik ei taha raha teenida või? Metsikult tahab. Aga häda on selles, et kliinik katsetab seda ja ütleb, et pagan võtaks, see ei tööta," kommenteeris meditsiinidoktor Mihkel Zilmer.

"Siin ei aita see, kui keegi väidab, et sai terveks. Tore, et sai terveks, aga see vajab teaduslikku tõestust," rõhutas ta.

Veterinaar- ja toiduamet on Nitro FX-i kohta internetti riputanud hoiatuse: "Kõik väited, mida tootja esitab, on tõestamata!". Ametlik soovitus on toodet mitte osta ega tarbida, sest selle ohutus ei ole tõestatud.

Ka ravimiameti osakonnajuhataja Katrin Kiiski sõnul ei oma Nitro FX-i sugused tooted ravimile omaseid toimeid. "Nad ei ravi ühtegi haigust, nad ei aita ühtegi haigust ennetada, diagnoosida, sümptomeid leevendada ega ära hoida. /.../ Ravimi toime peab olema alati tõestatud."

Kuna toodet Eestis ametlikult müüa ei tohi, levitatakse seda spetsiaalse võrgustiku kaudu, kuhu kuuluvad ka Taimi ja Karin.

Tegu on tüüpilise võrkturustusega, kus iga klient muutub omakorda edasimüüjaks. Selleks teeb firma talle isikliku kodulehekülje ja annab ID-numbri, mille järgmine värvatu kaupa ostes sisestab. Et äri käib väidetavasti ainult internetis, on asi asjaosaliste arust korrektne.

Vahendajate väitel on preparaadil Eestis juba mitukümmend tuhat kasutajat. Selle võrgustiku tipus on Raili Kuningas, keda tema järgijad kiidavad taevani.

Kohtutoimikute järgi aitas Raili Kuningas-Kuld (nagu teda toona tunti) 1990ndate keskel 35 inimesel saada fiktiivsed sissekirjutused Viimsisse, mille alusel taotleti Eesti passe. Kapo kahtlustas tema klientide hulgas ka tšetšeeni allilmamees Haron Dikajevit, aga ei suutnud seda tõestada. Kuningas sai lõpuks võltsimise eest aasta tingimisi.

Lisaks süüdistas Raili kuningas oma advokaati Margus Heeki pistise võtmises ja ehkki Heek mullu suri, käib kohtuprotsess advokaadi üle postuumselt edasi. Lisaks kuulutati luhtunud kinnisvaraäri tõttu 2001. aastal välja Raili Kuninga eraisiku pankrot.

Kuninga sõnul on aga kunagised süüdistused tema kohta fabritseeritud ja asjassepuutumatud.

Raili Kuninga sekeldusi meedias juba mainitud, kuid Pealtnägija avastas, et Nitro FX juhfiguuride seas on teinegi skandaalne äridaam. Eve Stenmann figureerib Liberty Panga pettuses, kus ligi 2000 inimest panid oma raha Aafrika saareriigis Anjouanis tegutsevasse panka ulmelisi protsente teenima. Seda raha oodatakse tänini.

Tootjafirma Enliven koduküljel õnnitletakse Stenmanni praegu eriti eduka öö eest ja omistatakse talle tiitel Platinum Executive. Sama tiitli pälvis ka kolmas Enliveni juhtfiguur Eestis Ülle Adoberg-Mikk, kelle blogis leidub ka foto edukate müügidaamide preemiareisist Maltale.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: