Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ruhnu jahta sai nimeks Runbjarn

Täna kell 16 sai Haapsalu raudteejaama pagasiaidas ehitatud Ruhnu jahta nimeks Runbjarn, mis Ruhnu rootslaste keeles tähendab Ruhnu karu.
Jahta ehitust alustati mullu juulis kiilupuu rihtimisega, kuid projekteerimine ja muud ettevalmistused algasid kahe aasta eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

MTÜ Puulaevaseltsi Vikan juhatuse liige Meelis Saarlaid loodab, et laev saab oktoobriks niisugusesse olukorda, et sellega võib juba Liivi lahele sõitma minna.

Jahta Runbjarn saab masti ja purjed peale Saaremaal Nasva jahtklubis. Enne kulub veel paar nädalat Haapsalus, kuni laev tihedaks paisub ning vajalikud tööd saavad lõpetatud.

Jahta joonised tegi laevainsener Enn Metsar. Paadimeister Jorma Friberg aga uuris jahtadest säilinud fotosid ning koos arutati läbi kõik kumerused ja  nõgusused, mille järgi ka joonised valmisid.

Jorma Fribergi sõnul oli keeruline laeva ehitamise juures see, et seda tuli teha väikeses ruumis. Friberg on seni ehitatud kümmekond erinevat puulaeva, kuigi enda sõnul on see arv väike. "Rootsis näiteks ehitas üks paadimeister elu jooksul kuskil kuus-seitsekümmend laeva," ütles ta.

Jahtad on eelmise sajandi 20. aastate teisel poolel Ruhnus ehitatud 14 meetrit pikad ja 4 meetrit laiad ühemastilised, suure kahvelpurjega töölaevad.
Teadaolevalt ehitati Ruhnus kokku kaheksa jahtat. Haapsalus valminu on seega üheksas omataoline.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: