Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Majandussurutis hoogustab Ida-Virumaal taas metallivargaid

Majandussurutis on Ida-Virumaal taas kasvatanud metallivarguste hulka - varastatakse kanalisatsioonikaevude luuke, energeetikute vara ja sidekaablit, seades ohtu inimesi ning tekitades suurt majanduslikku kahju.
Kanalisatsioonikaevu kaane vargus toob kaasa majandusliku kahju, aga võib ohtu seada ka inimese elu, kui keegi keset tänavat haigutavasse auku kukub. Jõhvis ja Kohtla-Järvel on tänavu varastatud üle 250 kaevukaane. Veefirmadel ja soojatootjatel tuleb need asendada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kohtla-Järve soojafirma juht Jüri Mägi kutsub inimesi üles metallivarguse kahtlusest politseile teatama. Politsei tööga ta aga rahul ei ole. "Üks kaevuluuk ei ole midagi, kaks ei ole midagi, aga millest algab see piir, kus politsei tõsiselt reageerib. Meil on sel aastal varastatud üle 200 kaevuluugi."

Mägi ütles, et ettevõtjad võiksid varaste tabamiseks pearaha välja panna. Politsei andmetel jõuab varastatud metall kokkuostu töödeldud kujul, kas purustatuna või ümbersulatatuna. Ida-Virumaal varastatud metall müüakse tõenäoliselt maha mujal Eestis.

Ida prefektuuri kriminaalosakonna vanemkomissar Rauno Klaos eeldas, et metalli kokkuostjad on õiguskuulekad ja järgivad seadust. "Kindlasti on ka neid isikuid, kes ostavad varastaud metalli, aga tõenäoliselt ei realiseeri nad varastatud esemeid meie maakonnas, eriti meie maakonnast varastatud esemeid."

Energeetikaga seotud metallivargused on eluohtlikud. Aeg-ajalt saavad vargad selle eest oma karistuse kätte. Nii mõnigi alajaama roninud varganägu on elektrilöögist surma saanud. Enamjaolt panevad vargad ohtu elektrikute elu.

Ahtme elektrijaama juhataja Sergei Kulikovi sõnul varastatakse põhiliselt valgustusplafoone, mis tagavad ohutu teeninduse.

Sidekaablite varguse tõttu on kannatanud nii tööstusettevõtted kui ka kultuuriasutused. Valguskaablist varas metalli ei leia, infrastruktuuri lõhkumisest tulenev kahju on aga hiiglaslik.

Viru Energia juhatuse esimees Andres Veske märkis, et varga IQ number ei ole suurem tema kinganumbrist. "Ta ei tee vahet, kas varastab metalli või valguskaablit. Tema jaoks on see kaabel väärtusetu, aga meile toob see kaasa kümnetesse, kui mitte sadadesse tuhandetesse ulatuva kahju."

Juunikuus murdus aga tormi ajal uue kõrgepingeliini mast. Vargad olid ära viinud masti tugevdusvinklid. 10. juunil oli Kohtla-Järvel rüüstatud masti tõttu tõsises ohus Tallinna elektrivarustus. Energeetikute hinnangul tuleks metallivargus kuulutada sabotaažiks. Tegelikult saab varastatud metalli kokkuostjat väga karmilt karistada.

Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kalmer Kask selgitas, et vargale on võimalik määrata rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus. "Kui me räägime kokkuostjast, siis
temale on võimalik määrata kuni 250 miljoni krooni suurune rahaline karistus. Me võime rääkida ka litsentsi äravõtmisest või firma likvideerimisest."

Metallivargused kahjustavad vanametalli kokkuostvate firmade mainet. See tähendab, et ka metallifirmad peavad olema varastega võitlemisest huvitatud.

Vanemprokurör Kase sõnul ostetakse praegu metalli kokku liiga kergesti. Kokkuostjad ei tohiks kahtlast metalli kokku osta, aga inimesed peaksid kahtlastest asjadest julgemini teada andma.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: