Raske puudega lastele luuakse süsteemsem tugiteenuste võrgustik ({{commentsTotal}})

{{1389096840000 | amCalendar}}
ERR
ERR
Sotsiaalministeerium loodab 2020. aastaks Euroopa sotsiaalfondi toel välja kujundada raske- ja sügava puudega lastele mõeldud hoiu-ja tugiteenuste võrgustiku.
Tänavu kasvab riigi panus raske puudega lapse hoiuteenusesse senise 371 eurolt  402 euro peale aastas. Euroopa Sotsiaalfondi toel loodetakse aga välja arendada süsteemsem lahendus, vahendasid ERRi raadiouudised.

Üle Eesti oli möödunud aasta alguses sügava puudega lapsi 767. Kõik pered, kes sügava puudega last kasvatavad ja hooldavad lapsehoiuteenust otseselt ei vaja. Vajadus sõltub nii teistest tugiteenustest, mida laps saab, kui ka iga lapse puude iseloomust. Kui palju on neid peresid, kus laps vajab iga päev ööpäevaringset hooldust ja valvet, ei ole täpselt teada.

Möödunud aastal panustas riik raske puudega lapse hoiuteenusesse 371 euro ulatuses. Sotsiaalministeeriumi hoolekandeosakonna peaspetsialisti Pille Vaiksaare sõnul see summa tänavu kasvab.

"Sellel aastal tõuseb see summa 402 euro peale. Tegelikkuses tähendab see seda, et vanemad võivad lapse hoidmisest puhata, kui nad leiavad sobiva lapsehoidja, umbes viis kuni kuus ööpäeva aastas. Muidugi võivad nad selle summa jagada ära lühemate ajaperioodide peale, aga sellest siiski ei piisa," tõdes Vaiksaar.

Vaiksaare sõnul kavandab ministeerium kasutada 2020. aastani ligi 37 miljonit eurot Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid just raske- ja sügava puudega laste hoiu- ning tugiteenuste arendamiseks.

"Selle rahaga peaksime me suutma luua teenuse osutamise võrgustiku, et igas maakonnas oleks võimalik osutada kõige raskema puudega lastele haridus-, hoiu- ja rehabilitatsiooniteenuseid, et pere ei peaks jooksma mööda erinevaid teenuseosutajaid, vaid kõige raskema puudega ja suure hooldusvajadusega lapsele oleks selline teenus välja arendatud," selgitas ta.

Praegu pakuvad raske puudega lapse hoiuteenust mõned MTÜ-d, kuid süsteemi ei ole veel välja kujunenud.

Tartus on sügava ja raske puudega laste hoiuteenusele õla alla pannud Tartu Ülikooli kliinikumi Lastefond, kes oma tänavuse kampaaniaga kogub raha just sellistele lastele hoiukodu loomiseks. Esimesena hakkab kõrgendatud hooldusvajadusega lastele hoiuteenust pakkuma Tartu perekodu Käopesa.

Lastefondi tegevjuhi Küllike Saare sõnul maksab  ühe lapse hoiukodus olemise päev umbes 36 eurot, mis teeb kuus 1075 eurot.

Saare sõnul soovivad nad selle kampaania jooksul tasuta hoiuteenust pakkuda vähemalt sajale perele.

"Kevadisel koolivaheajal püüame avada hoiukodus kuus kohta. Me soovime, et see ei oleks ainult koht, kuhu last tuua temast rahu saamiseks, vaid lapse eest ka hoolitsetakse, temaga tegeletakse ja talle pakutakse ka tugiteenuseid," ütles Saar.

Toimetaja: Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: