Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu esimese kaasava eelarve nõrkusteks olid hääletussüsteem ja teavitus

Tartu Uus Õu Genialistide klubi hoovis.
Tartu Uus Õu Genialistide klubi hoovis. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Tartu mulluse kaasava eelarve projekti läbiviijad on asunud tehtut analüüsima, et juba kevadel uue ideede kogumise konkursiga algust teha. Lahendamist vajavate kitsaskohtadena on välja toodud nii tehnilisi hääletussüsteemi tõrkeid kui ka linlaste vähest teavitust.
Mullusel konkursil võitjaks osutunud idee teostamine ootab riigihankeks vajalike dokumentide koostamist, vahendasid ERRi raadiouudised.

Suurem osa mullu Tartus katsetatud kaasava eelarve protsessi käigus ilmnenud kitsaskohtadest võib projekti läbiviijate hinnangul kirjutada ajanappuse arvele. Kuulutati ju konkurss sobilike ideede otsimiseks välja sügisel ning rahvahääletusel valiti võitja veel enne aasta lõppu.

Nii on esialgseid kokkuvõtteid tehes leitud, et linlaste teavitustöö võinuks olla parem, samuti jäi tartlaste harimine eelarve koostamise protsessi suhtes lõpuks ikkagi tagasihoidlikuks. Nimelt osales mullu kaasava eelarve raha üle otsustamisel veidi üle kolme protsendi tartlastest.

"Kindlasti ei saa 140 000 euro jagamise korraldamiseks mõeldud summa olla väga suur. Me ei pea õigeks, et me ujutame terve Tartu linna plakatitega üle," rääkis projektijuht Lilian Lukka.

Tema sõnul püüdsid nad möödunud aastal sõnumi edastamiseks kasutada meedia abi ja looteti ka sellele, et info liigub idee esitajate kaudu.

"Mis kindlasti vajab parandamist on hääletamise tehniline pool, kus oli tõrkeid. Sellest me saame üle," ütles Lukka.

Tema sõnul on kaalutud ka hääletajatele rohkemate häälte andmist, et eelistuste rida joonistuks paremini välja.

Samuti toodi välja, et suurema algatusrühmaga ideed kippusid väikeprojekte varju jätma. Siinkohal võiks Lukka hinnangul võibolla kaaluda suurtele ja väikestele projektidele eraldi konkurssi.

Kaasava eelarve protsessi läbi viimist nõustanud e-Riigi akadeemia koostab täpsemad analüüsi kogu ettevõtmisest kuu lõpuks. Tänavuse kaasava eelarvega on Lukka sõnul kavas algust teha juba kevadel.

"Siis jääb rohkem aega ideid koguda ja idee esitajatega suhelda. Ka ekspertidel oleks aega oma tööd teha," selgitas Lukka.

Abilinnapea Kajar Lember pidas pilootprojekti õnnestunuks ning oli veendunud, et ettevõtmine on kordamist väärt.

"Ma olen kindel, et isegi samasuguse reklaamimahu juures on osalemine järgmine kord aktiivsem, sest on nähtud, et see asi töötab. See annab optimismi kõigile juurde," rääkis Lember.

Mullu korraldatud kaasava eelarve ideekonkursil valisid tartlased võitjaks Kultuurikvartali projekti vajaliku valgus-, kino- ja videotehnika hankimiseks. Abilinnapea Tiia Teppani sõnul on sellega jõutud tänaseks riigihanke välja kuulutamiseks vajaliku dokumentatsiooni koostamiseni.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: