Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mari-Liis Jakobson: arvestava sihikindluse aasta

Mari-Liis Jakobson.
Mari-Liis Jakobson. Autor/allikas: Postimees/Mihkel Maripuu
Aastat 2013 on jäänud veel vaid loetud päevad. Riigikogus on jõuluvana juba ära käinud ning varsti istuvad kõik teisedki pidulaua taha ning vaatavad lõppevale aastale tagasi.
Mis jääb meelde Eesti poliitika-aastast 2013? Möödunud aasta lõpul piidlesin väljaande "Maailm aastal 2013" tarbeks pisut oma klaaskuuli ning ennustasin, et 2013. aastast saab suuresti jätkukonfliktide aasta. Ja nii see vist on suuresti läinudki. Ei saaks öelda, et mõni uus hoovus mürinal liikuma oleks läinud. Aga eks pärast sellist aastat nagu 2012 Eesti poliitikas oli, tundub ilmselt iga teine aasta kuidagi unine.

Valitsuskabineti 2013. aastat on ilmselt iseloomustanud pingestatus. Reformierakond on purjetanud skandaalist skandaali - kogu aasta jooksul on taustal tiksunud Autorollo skandaal, poliitikasuve ilmestas Reformierakonna sisevalimistega seoses puhkenud jagelus ning Kristiina Ojulandi pagendamine, aasta otsad tõmbas kokku ministri tagasiastumisega lõppenud Sirbi skandaal.

IRL on kulgenud ebaõnnestunud valimislubaduste vastutuules - valdav enamus on saanud tunda, mida tegelikult tähendab "kodukulud alla!", kõrgkooliikka jõudnud noored ja nende vanemad alles arvutavad kokku, kui palju maksab tasuta kõrgharidus, ning vanemapensioni klausli alla mahtus esialgu üksnes tuhatkond lapsevanemat.

Valitsusperioodi selgroog on küll juba murdunud, kuid enamikus valdkondades ei saa rääkida just tormilistest rakenduspoliitika arengutest. Koalitsioonileppe rohkem kui 500st punktist on täidetud vaid 15 protsenti ning osaliselt täidetud 26 protsenti, ehkki väga suurtest hilinemistest riigikantselei andmetel samuti rääkida saa.

Mis siis sel aastal tehtud on saanud? Esimese hooga meenuvad haridusreformid ja riigieelarve seaduse muudatused. Väike poliitiline nihe on toimunud ka välismaalaste seaduses. Ametnikud on suurema jao oma ajast aga pühendanud meie tuleviku kavandamisele aastani 2020, sest valminud või valmimas on järgmise perioodi strateegiad. Samuti on palju aega ja vaeva nõudnud ilmselt järgmise seitsme aasta eurorahade planeerimine.

Samal ajal on oma toetust kasvatanud opositsioon, ehkki kohati on raske öelda, kas see on rohkem nende enda töö vili või koalitsioonierakondade skandaalist skandaali kulgemise tulem. Keskerakond tegi ka eduka valimistulemuse kohalikel valimistel, kasvatades oma toetust veelgi nii Tallinnas kui ka üle Eesti.

Kodanikuühiskonna arengute märksõna on olnud deliberatiivsus ehk arutlevus. Kolmanda sektori eliit võib endale küllalt rahulolevalt õlale patsutada: aasta 2013 on rahvakogu ja arvamusfestivali aasta, ehkki toredaid ja loodetavasti püsimajäävaid algatusi on veelgi.

Siiski on ka siin tegijatel omajagu mõtlemisainet. Rahvakogu eksperiment näitas küll, et isegi juhuvalimiga värvates saab kokku hulga asjalikke inimesi, kes poliitika ja valitsemise teemal valmis mõtteid vahetama ja otsuseid langetama. Ent ligi 200 rahvakogu delegaati jättis tulemata.

Passiivsust on märgata mujalgi. Tartu linna kaasava eelarve hääletusel otsustas 140 000 euro saatuse üle 2645 inimest ehk vähem kui kolm protsenti linna elanikest!

Niisiis polnud paljude jaoks aasta osalussündmus rahvakogu või arvamusfestival, vaid hoopis... no, näiteks telesaade "Su nägu kõlab tuttavalt". Mis sest, et sellel kodanikuühiskonna mõistega erilist pistmist pole. Nii et arenguruumi on Eesti kodanikuühiskonnal mastaabi mõttes veel küll ja küll. Aga ega esimene Viljandi folk ka külastajanumbrite poolest teab kui hiilgav olnud.

Mida siis soovida aastaks 2014? Ma soovin, et kõigil jätkuks ka uuel aastal sihikindlust, ent et selle kõrval jätkuks ruumi ka teistega arvestamisele. Ma soovin seda kõigile. Jürgen Ligile ja riigikontrollile, loomeinimestele ja poliitikutele, erakondadele ja niinimetatud vabadele intellektuaalidele.

Häid pühi ning sihikindlat ja arvestavat uut aastat!

Toimetaja: : Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: