Sester: ootame maksuseaduse muudatuse osas täiendavaid selgitusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rriigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester.
Rriigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester. Autor/allikas: ERR
Riigikogu ei võtnud presidendi poolt väljakuulumata jäetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seadust muutmata kujul vastu. Seaduse uuesti menetlusse võtmist toetasid kõik kohal olnud 73 parlamendiliiget, kuid rahandusministeerium, mis uue eelnõu koostamisega juba tegeleb, sellesse põhimõttelisi muutusi ei kavanda.
Presidendi poolt riigikogule tagasi saadetud seaduse kõige vastuolulisem punkt oli see, mis kohustab ettevõtjaid iga tuhandest eurost suuremat tehingut deklareerima.

Kuna riigikogu seadust uuesti muutmata kujul vastu ei võtnud, ootab rahanduskomisjon nüüd muudatus- ettepanekuid ja uusi mõtteid eelnõu koostanud rahandusministeeriumilt, vahendas "Aktuaalne kaamera."

"[Me soovime, - toim.] et ministeerium annaks täiendavad analüüsid, miks nad nii tahtsid teha, ehk miks nad näevad ette 1000-euroseid arveid," rääkis riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL).

"Võib-olla peaks hoopis suurendama maksuametis töötajate arvu, äkki peaks hoopis sektoris tegema pöördmaksustamist või äkki mingi kolmas variant, mis annaks täpselt sama efekti," jätkas Sester.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Rannar Vassiljevi sõnul on ministeerium lubanud seadusemuudatust neile paremini põhjendada.

"Suure tõenäosusega, nii palju kui on rahandusministeerium meid informeerinud, siis fundamentaalseid muudatusi nad ei plaani, küll aga üritavad põhjalikumalt argumenteerida oma seniseid mõtteid," ütles Vassiljev.

Ligi: advokaatide soovile tullakse vastu

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul seadust põhimõtteliselt tõesti muutma ei hakata, kuid väiksed kompromissid on siiski kavas.

"No üks on muidugi kõige lobivõimelisema seltskonna advokaatide huvi, et nende tegevus oleks eraldi kaitstud. Tegelikult on ta kaitstud niigi - Eesti riiki võiks rohkem usaldada, aga selline säte ei võta tükki ära ei meilt ega ka mitte eelarvest," selgitas rahandusminister.

Teine parandus puudutab suuri kaubandusettevõtteid.

"Teeme siin sellise kompromissi, et nad ei pea esialgu deklareerima mitte igat käivet, vaid iga kliendi käivet. Eks vastavalt tuleb üle vaadata ka seaduse jõustumise tähtaeg. Kuus kuud jõustumiseks on paras - kindlasti tahaks, et ta kuskil sügisel jõustuks," ütles Ligi.

Minister möönab, et seaduse jõustumise nihkumine tähendab, et raha laekub eelarvesse vähem. Ligi sõnul jääb riigil ilma muudatuseta iga kuu saamata vähemalt paar miljonit eurot.

Tema sõnul sunnivad deklareeritud käibed kahtlustama, et kõige mustemad turuosalised kipuvad praegu viimast võtma, kuna maksustatav käive on languses, samas kui jaemüük kasvab.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: