Europarlament tahab troika laiali saata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Olli Rehn.
Olli Rehn. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Parlament kahtleb rahvusvahelise laenuandjate grupi ehk troika demokraatlikus legitiimsuses ning soovib seetõttu selle laiali saata. Vastav raport tuleb parlamendi täiskogu istungil hääletusele märtsis.

Pärast kolm päeva kestnud kõrgete ametnike kuulamisi europarlamendi majanduskomisjonis, leidsid parlamendi raportöörid, et tänane hädaabilaenude vahendaja troika tuleks asendada läbipaistva Euroopa Liidu organiga, mis annaks aru Euroopa Parlamendile, vahendasid ERRi raadiouudised.

Sotsialistide liider Euroopa Parlamendis Hannes Swoboda leidis koguni, et troika laialisaatmine äsja alanud Kreeka eesistumise vältel oleks tõeline võit Kreekale ja Euroopale.

Sotsialistide fraktsiooni liige Ivari Padar nii kiiret tegutsemist ei poolda. "Meil on vaja ära oodata parlamendi uurimismenetluse lõpptulemused. Oleme järjest kuulanud olulisid troikaga seotud ametiisikuid ja parlament tõmbab lähiajal otsad kokku. Milline on uurimistulemus ja milline hinnang troikale antakse, eks sealt tulevad järgmised sammud," rääkis Padar.

Üks parlamendile aru andnud troika esindajatest, Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn tõrjus parlamendiliikmete kriitikat troika läbipaistmatust tööstiilist. Rehni sõnul oleks Kreeka kriisi võinud vältida, kui valitsusjuhid nõustunuks Eurostatile auditeerimisõiguse andmisega, mida komisjon soovis juba 2005. aastal. Kui Kreeka majanduse tegelik seis välja tuli, polnud troika kiirele tegutsemisele tema sõnul alternatiivi.

"Praktikas polnud teist valikut. Alternatiiv oleks olnud majanduse vabalangemine, mis oleks olnud halvem lahendus nii Kreekale kui Euroopale. Kindlasti ei ole meie töö troikas olnud alati ideaalne, sest elame ebatäisuliks maailmas. Sellegi poolest on meie strateegiad taganud majanduse elavnemise ja riigid väljuvad edukalt programmidest," rääkis Eehn.

Euroopa Keskpanga, Euroopa Komisjoni ja IMFi anonüümsetest ekspertidest koosnev troika muutub paratamatult ka Euroopa Parlamendi abita. IMFi lahkumisest troikast on Brüsseli koridorides räägitud juba mõnda aega.

Ka ESMi juht Klaus Regling ütles parlamendi komisjoni ees kõneledes, et järgmised majanduskriisid peaks Euroopa lahendama ilma valuutafondita. Kui esialgu panustas IMF päästepakettidesse kolmandiku ulatuses, siis IMFi tänane osa on tema sõnul vaid kümnendik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: