Sotsid tahavad üksikvanemate laste heaks elatisrahafondi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Heljo Pikhof
Heljo Pikhof Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraadid annavad homme riigikogu menetlusse eelnõu, mille eesmärk on seada sisse fond, kust saaksid tuge need üksikvanemate lapsed, kellele lahuselavad vanemad ei maksa elatist.

Sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu teeb valitsusele kohustuseks töötada 1. juuliks välja süsteem, mis näeb riikliku elatisrahafondi loomise kõrval ette ka lahendused, mis tagaksid elatise kättesaamise oma lapsele võlgu olevatelt vanematelt.

„Eestis on tuhandeid ühe vanemaga peresid, kus lapse teine vanem ei täida ülalpidamiskohust. Sajad ja sajad vanemad, valdavalt isad, vilistavad kohtulahenditele, mis kohustavad neid oma last ülal pidama,“ ütles sotsiaalkomisjoni liige Heljo Pikhof.

Pikhofi sõnul pole riik vaatamata kohtuotsustele suutnud juba pikki aastaid tagada, et lapsed elatisraha ka kätte saaksid. "Kuna kannatavad lapsed, on tekkinud lausa karjuv vajadus uue süsteemi ning elatise garanteerimise fondi loomise järele," märkis ta.

Pikhofi nentis, et üksinda last kasvataval vanemal pole tänases Eestis võimalik loota riigi abile isegi juhtudel, kui võlgnikust vanem on pandud kriminaalkorras täitma elatise maksmise kohustust. „Oleme seisukohal, et elatise nõue ei ole vanemate omavaheline asi. Igakuine elatis määratakse lapsele, kelle heaolu on esmatähtis,“ ütles Pikhof.

Kohtutäiturite statistika järgi võeti 2011. aastal menetlusse 1565 elatise nõuet ning 2012. aastal oli täitemenetluses ca 6500 elatise sissenõudmisega seotud toimikut. Üle-eelmise aasta lõpu seisuga võlgnike nimekirjas üle 400 inimese.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: