Ligi: äripindadel elavate koduomanike maksuvabastusega toetataks jõukaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jürgen Ligi.
Jürgen Ligi. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul võidaksid sellest, et maamaksuvabastus laieneks ka äripindadel elavatele koduomanikele, eelkõige soodsa asukohaga magusate kruntide omanikud.

"Ka minu kodu all on äripinnad, aga mina ei ole küll osanud pisaraid valada selle üle, et seal tuleb kellelgi mingit maksu maksta. Kortermaja puhul on maamaksu summa ka väga väike ja on jagamise küsimus, kuidas rendipinnad koormuse ära jagavad. Keegi ei ole öelnud, et äripinna alune maa peab olema maksuvaba," ütles Ligi riigikogu arupärimisele vastates.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni sõnul ei ole maamaks praegu kõigi koduomanike suhtes õiglane ja ei kohtle kõiki koduomanikke võrdselt, sest äripindade elanikud maksuvabastust ei saa ja kaasomanikud saavad vabastuse 1500 ruutmeetri asemel 700 ruutmeetrise pinna pealt.

Rahandusminister küsis seepeale Keskerakonna esindajatelt kuidas nad saavad ühel ajal kiita astmelist tulumaksu ja äripindadel elavatele koduomanikele maksuvabastuse andmist. 

"Teie käest tahaks küll küsida, kuidas te saate siin hetk hiljem hakata kiitma astmelist tulumaksu, kui te astmelist mittemaksustamist toetate maa puhul ja toetate kõige jõukamate ehk eelkõige Tallinna kõige magusamate kruntide maamaksuvabastust? Ma saan aru neist, kes on vaatelt parempoolsed ja peavad seda õiglaseks, aga mitte teist. Pange ikkagi süsteemi, mida te taotlete," ütles Ligi.

Tema sõnul on äripindadel elavaid koduomanikke kõige rohkem Tallinnas ning nemad võidaksid sellest ka kõige enam.

"Maksustamishind on Tallinnas äripindadel nendes magusamates rajoonides elavatele inimestele kuskil 700 euro kandis, samas kui kuskil Lõuna-Eestis on see pigem sinna 70 euro kanti, mis omanik võidaks – kui sedagi," rääkis minister.

Ligi märkis, et tema isiklikult on igasuguste maksuerandite vastu ning mida rohkem maad on maksu maksmisest vabastatud, seda vähem raha on riigil abivajajate aitamiseks ning seda vähem laekub ka kohalike omavalitsuste eelarvesse.

"Rahvusvahelised eksperdid peavad maamaksu väga õiglaseks maksuks, mis on majandusele ohutu, laekub efektiivselt ja tagab piiratud ressursi efektiivsema kasutamise," rääkis rahandusminister.

Kadri Simson (Keskerakond) ütles seepeale, et tema eesmärgiks ei olnud arutleda selle üle, kellele on maksuvabastus kõige soodsam.

"Me ei tahtnud vaielda selle üle, kas maamaksuvabastus on kingitus kõige jõukamatele. Tõenäoliselt ta seda on, aga kui tänane valitsus juba selliseid kingitusi teeb, siis ei peaks kortermajade inimesi teisiti kohtlema, ei peaks neid inimesi, kes elavad ühel korrusel tervest majast, kohtlema teisiti kui eramajaomanikke," rääkis Simson.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: