Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Protsendiseadus toob avalikesse hoonetesse kunsti üha rohkem

Foto: Postimees/Scanpix

Läänemaa Ühisgümnaasiumis näeb nüüdsest nn protsendiseaduse tulemusena soetatud kunstiteost, skulptor Edith Karlsoni tööd "Lennula".

Alates 2011. aastast kehtinud protsendiseadus, mille kohaselt peab enam kui 750 000 eurot maksvate avalike hoonete ehitushinnast vähemalt ühe protsendi eest soetama kunstiteoseid, on hakanud vilja kandma. Kultuuriministeeriumisse on jõudnud seni nelja sellise hoone dokumentatsioon, kuid töös on umbes sama paljud. Üks neist on Läänemaa Ühisgümnaasium, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läänemaa Ühisgümnaasiumi sümbol on kurg ning see oli ka kunstioteose leidmiseks korraldatud ideekonkursi lähtekohaks. Hanke võitnud skulptor Edith Karlson lahendas selle ülesande, luues "Lennula", mis koosneb trossidega ühendatud 52-st alumiiniumlinnust, millest osal on pea asendatud elektripirniga.

Kunstihanke maksumus moodustas nagu seadus ette näeb, ühe protsendi ehitushinnast, mis Läänemaa Ühisgümnaasiumi puhul oli ligi 37 000 eurot.

Skulptor Edith Karlssonit esindab Temnikova&Kasela galerii, kes osales kokku neljas hankes, millest kaks ka võitis. Galerii omaniku Olga Temnikova sõnul on konkursi kriteeriumid küllaltki konkreetsed, kuid siiski jääb kunstnikule võimalus oma fantaasiat rakendada.

Seaduse ellu kutsunud kultuuriministeerium on saanud seaduse täitmise kohta erinevat tagasisidet ning koostas seetõttu riigiasutustele, keda seadus võiks puudutada, küsimustikud. Kohe algab nende analüüs.

Tagasisidest lähtuvalt tehakse muudatused protsendiseadusesse sel aastal.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: