Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teeb viimase ESM-i sissemakse aprillis

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti peab Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) sisse maksma kokku ligi 149 miljonit eurot, millest 4/5 on üle antud ja viimane osamakse tehakse aprillis.

ESM-is osalemisest ülevaate teinud rahandusminister Jürgen Ligi sõnul saavutab kevadel ESM oma maksimaalse toimevõime, mis on 500 miljardit eurot.

2012. ja 2013. aastal on ESM-i kaudu antud finantsstabiilsuse toetust kahele riigile, Hispaaniale ja Küprosele. Hispaanias toetati pankade rekapitaliseerimist toetuslaenudega.

Hispaania programm lõppes detsembris ja selle suurus oli lõpuks 41,3 miljardit eurot. Algne lubadus oli laenata kuni 100 miljardit, kuid eesmärgid said varem täidetud.

Toetus Küprosele on Ligi kinnitusel laiapõhjalisem, sisaldades nii pankade rekapitaliseerimist, riigi rahanduse korrastamist kui struktuurireforme võimaldavat toetuslaenu. ESM-i raha on selleks kokku 9 miljardit eurot, millest 4,6 miljardit on Küprosele juba välja makstud.

"Küprose programmi edenemist on hinnatud kahel korral ning nende kohaselt on riik talle seatud eesmärki täitmas või isegi ületamas. Pingutus peab muidugi jätkuma ka edaspidi, programmi toele saab Küpros loota kuni 2016. aasta I kvartali lõpuni," selgitas rahandusminister ja lisas, et arvestades neid kahte programmi, on ESM-il vaba ressurssi 449,7 miljardit eurot.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: