Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu haridusosakonna endine finantsjuht peab vangi minema

Irina Aab
Irina Aab Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu haridusosakonna endine finantsjuht Irina Aab peab vangi minema, kuna riigikohus ei võtnud tema kaitsja kassatsioonkaebust arutusele ning seega jäi jõusse süüdimõistev kohtuotsus.

Kuna riigikohus vandeadvokaat Jaak Siimu kaebust ei aruta, siis jäi jõusse Tartu linnavalitsuse haridusosakonna endise peaspetsialisti Irina Aabi (50) süüdimõistmine omastamises, dokumentide võltsimises ja nende kasutamises ning talle mõistetud kolme aasta ja kuue kuu pikkune vangistus, millest tal tuleb reaalselt ära kanda viis kuud ja 27 päeva.

Karistuse ülejäänud osa mõistis kohus Aabile tingimisi kolmeaastase katseajaga. Aab on eelvangisuses olles ära kandnud 2011. aastal kolm päeva.

Riigikohus ei võtnud arutusele ka Aabi kaassüüdistatavate, Tartu Kivilinna gümnaasiumi endise direktori Ants Serki (59) ja Tartu Kommertsgümnaasiumi endise direktori Priit Hänni (58) advokaatide kaebusi, mistõttu jäi jõusse Serkile omastamise eest mõistetud tingimisi kuue kuu pikkune ja Hännile omastamise eest mõistetud tingimisi nelja kuu pikkune vangistus.

Aabi elukaaslane Jüri Karu (52) enda süüdimõistmist omastamisele kaasaaitamises, dokumentide võltsimises ja nende kasutamises riigikohtusse ei kaevanud ning seega jäi jõusse talle mõistetud tingimisi ühe aasta ja kahe kuu pikkune vangistus kolmeaastase katseajaga. Eelvangistuses oli Karu 2011. aastal juba viibinud kolm päeva.

Mullu oktoobris jättis Tartu ringkonnakohus maakohtu otsuse üldjoontes muutmata, kuid muutis osaliselt süüdimõistva otsuse põhjendusi ning maakohtu otsust tsiviilhagi väljamõistmise ja asitõendite hävitamise osas.

Lõuna ringkonnaprokuratuur süüdistas Aabi Tartu linna vara omastamises rohkem kui 149 000 euro ulatuses. Uurimisandmeil pani ta kuriteod toime 2004. aasta maist kuni 2011. aasta aprillini.

Süüdistuse kohaselt telliti kolmele koolile kahe erineva äriühingu nimel koostatud fiktiivseid arveid kaupade eest, mida tegelikult õppeasutused ei ostnud. Koolide juhid kinnitasid saadud fiktiivsed arved, mille alusel tegi linn ülekanded fiktiivse arve väljastanud äriühingule ning saadud raha omastati.

Lisaks sellele süüdistati Aabi koos teistega Tartu linna vara omastamises kaubamaja kinkekaartidena. Haridusosakonna juht lasi tellida Tallinna Kaubamaja AS-ilt kinkekaarte, mis võeti endale ning kasutati enda, pereliikmete, lähisugulaste ning ühe osaühingu ostude eest tasumiseks Tartu ja Tallinna kaubamajas, lisaks anti kinkekaarte oma tuttavatele.

Samuti selgitas uurimine, et Tartu linnavalitsuse haridusosakond tellis ühelt osaühingult koolitusteenuseid. Süüdistuse kohaselt tegi linnavalitsus koolituskeskuse esitatud arvete alusel koolitusfirmale ettemaksu.

Suurem osa koolitusfirmale ülekantud rahast kasutati sihtotstarbeliselt koolituste läbiviimiseks, kuid osaliselt tasuti haridusosakonna juhi, peaspetsialisti ning nende lähedaste erakulude eest. Uurimisandmeil kulutati linna raha majutusele, spaa-külastusele, protseduuridele ja toitlustamisele.

Tartu linnavalitsuse haridusosakonna poolt osaühingule endiste haridusosakonna ametnike isiklike kulude katteks tehtud ettemaksust jäi kasutamata üle 2000 euro, mille koolituskeskus on linnale tagastanud.

Aab ja Karu said ka süüdistuse selles, et nad tellisid ühest ettevõttest Tartu linnavalitsuse haridusosakonna nimel erinevaid kaupu, sealhulgas tehnikat, raamatuid, kohviube, kuid neid kaupu haridusosakonnale üle ei andnud, vaid jätsid endale.

Linnavalitsuse haridusosakonnale esitati tasumiseks juba võltsitud arve-saatelehed, kus oli muudetud ostetud esemete nimekiri. Osa kuritegelikul teel saadud raha eest omastatud esemetest võeti süüdistatavatelt juba kohtueelse menetluse käigus ära.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: