Paet: Kesk-Aafrikas pelgalt humanitaarabist ei piisa ({{commentsTotal}})

Urmas Paet
Urmas Paet Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Välisminister Urmas Paeti sõnul on vägivald Kesk-Aafrika Vabariigis niivõrd tõsine, et ainult humanitaarabi saatmisest ei piisa ning vaja on ka sõjalist sekkumist.

"Eeldada, et riigis X vägivalla lõpetamisega keegi ei tegele, aga me suurendaksime lihtsalt lõpmatuseni panust humanitaarabisse, siis see ongi lõputa lugu. Need asjad on selges seoses - kui vägivalda ei oleks või kui seda oleks oluliselt vähem, siis oleks nende inimeste hulk, kes saavad iseendaga hakkama oluliselt suurem," ütles Paet pressibriifingul ajakirjanike küsimustele vastates.

Rahvusvahelised eksperdid leiavad, et Kesk-Aafrika kriisi praegu sekkudes suudetakse vägivallale veel piir panna, rääkis välisminister.

Seejuures kavatseb Eesti tema sõnul Kesk-Aafrika Vabariiki aidata ka humanitaarabiga ning selle suurus on veel täpsustamisel.

Praegu Kesk-Aafrika Vabariik praegu sisuliselt ei toimi ja enamik inimesi sõltub rahvusvahelisest abist, ütles Paet.

Euroopa Liit otsustas eile, et hakkab Kesk-Aafrika missiooni jaoks ettevalmistusi tegema. Paeti sõnul tehakse missioonile minemise lõppotsus alles kuu lõpus, kui ÜRO Julgeolekunõukogu määrab oma resolutsiooniga Euroopa Liidu missioonile kindla rolli. Nii on riikidel veel paar nädalat aega, et oma vägede saatmise kohta otsus teha.

Euroopa Liidu missiooni eesmärk on vägivalla edasist eskaleerumist ära hoida ja suunata osapooli kõnelustelaua taha.

Valitsus otsustas saata Kesk-Aafrika Vabariiki Euroopa Liidu missioonile jalaväerühma koos soomukitega. Missioon oleks ühekordne ja kestaks neli kuud ning sõdurid saadetaks pealinna ja rahvusvahelise lennujaama turvalisust tagama.

Toimetaja: Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: