Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alo Raun: uudised.err.ee uus algus

Alo Raun Postimees/Scanpix
Alo Raun Postimees/Scanpix

Eesti Rahvusringhäälingu portaalide arengus on mitmeid tähtpäevi, kuid kindlasti jääb meie toimetusele ja lugejatele meelde eelmise nädala reede, 17. jaanuar 2014. Just sel päeval täitus meie pikaaegne unistus – meie võtmeportaal uudised.err.ee viidi lõpuks üle uuele tehnilisele platvormile ühes moodsa administreerimiskeskkonna ja tänapäevase kujundusega.

Kuigi tegelikult on praeguseks läinud uuele platvormile kokku kuus portaali, loeme just reedest sammu neist olulisimaks. Täitus miski, mida oodati aastaid ja mille realiseerumine tundus kohati isegi võimatu. Näiteks kui arvamustoimetaja Rain Kooli meile tunamullu kevadel tööle tuli, räägiti talle paari juba kuu pärast valmivast uuest portaalist. Paraku venis protsess ning ERR-i teed toonase arendajaga läksid lahku.

Eelmise aasta alguses otsustas ERR, et võtab ise kätte ja viib selle projekti ellu, operatsiooni koodnimeks sai „Suur Helesinine Unistus“ ning sisuks ei rohkem ega vähem kui kogu ERR.ee uuele kujule üleviimine. Nagu IT-arendusprojektidega kombeks, ei kippunud aga seegi protsess minema sujuvalt, kuid... reaalsed tulemused tänaseks teie ees.

See pole veel ka kõik – lisaks meie uudisteportaalidele saavad peagi uue veebikuue ETV, ETV2, kõik raadiojaamad ja teemaportaalid. Seega, 17. jaanuar oli meie jaoks alles vahefiniš.

Portaalide arendustöö on olemuselt evolutsiooniline, mistõttu on reedene muutus vaid pisike revolutsioon suurema muutuse keerises. Töö käigus lisandub meie portaali päev päevalt täiendavaid võimalusi. Samuti ilmnevad mõned kitsaskohad alles pärast uue keskkonna avalikuks muutumist. Seetõttu palume oma lugejatelt juba ette vabandust võimalike ebameeldivuste eest, mida meie üleminek võib teile põhjustada. Teisalt ootame tagasisidet, kus kirjeldaksite, mis teile uuenenud portaali juures meeldib ning mida soovitaksite muuta. Kindlasti vajab uus portaal veel harjumist – seda nii lugejate kui ka meie endi jaoks.

Üldiselt on tegu tavapärase tänapäevase uudisteportaaliga, mille sarnaseid leiab maailmast igalt poolt ning mille kasutamine on analoogia pinnalt tuletatav. Eks analoogiat ole ka meie vana kujundusega. Seega ei ole mu eesmärk anda meie portaali täispikka kasutusjuhendit, vaid pigem kirjeldada värske muutuse laiemat konteksti. Eelnevast hoolimata siiski järgnevalt mõni kasutusvihje.

Uue portaali kontseptsioon on iseenesest lihtne – kõige värskemad uudised leiab teema kaupa esilehe põhiosast ning kindlama huvi korral tasub vaadata teemarubriiki (olgu selleks siis majandus, välismaa või mõni muu). Portaal on jaotatud ajalehelikult päiseks, jaluseks, keskel asuvaks sisuosaks ja selle kõrval olevaks paremaks veeruks.

Sisuosast peaks leidma hetke värskeimad artiklid, parem veerg saab aga olema peamiselt ajatuma info esitamise koht. Nimelt oli meie vana portaali üks suuremaid puudusi selle lühidus – esilehele mahtus vaid 13 artiklit ning nii kadusid varasemate päevade ja isegi sama päeva hommiku paremad palad paratamatult ruttu esilehelt.

Nüüd aga võite kindlad olla, et näiteks mõni „Pealtnägija“ põnevam lugu või meie portaali enda eelmise aasta suurem saavutus püsib paremas veerus leitavana vahel isegi kuni terve nädala. Me tahame olla abimeheks nii neile, kes külastavad meid iga 15 minuti tagant, kui neile, kes vaid kord päevas või kord nädalas.

Lisaks annab uus platvorm võimaluse sünergiaks ja ristkasutuseks erinevate portaalide vahel. Selle tulemusena näete juba praegu uudised.err.ee esilehe lõpus eraldi plokke kultuurile, teadusele ja spordile. Saamaks aimu, kuivõrd moodsa mootori peal meie portaal jookseb ja kui uhked üllatused meil tulevikuks varuks on, soovitan külastada meie portaali mobiili ja tahvelarvuti vahendusel, toksides aadressiribale ikka traditsioonilised uudised.err.ee, ja võrrelda nähtavat teiste portaalide esilehtedega.

Lõpetuseks veel lühidalt meie lugejaid enim segadusse ajanud uuendusest. Nimelt on meilt küsitud, kuhu kadus varem vasakus veerus asunud rubriik „Kõik uudised“. Vastus on lihtne – see on ilusti alles ning selle leiab edaspidi paremast veerust „Värskete uudiste“ ploki allosast nimega „Viimase 24h uudised“. Kuniks lugejad uue asukohaga harjuvad, tekitasime ajutise lahendusena paremasse veergu ka ploki „Viimased 50 uudist“, mis peaks andma sama päeva uudistest harjumuspärasega võrreldava pildi.

Uuringud näitavad, et pikki tekste paljud lugeda ei soovi ega jaksa, mistõttu tõmbaksin hetkel meie portaalide arengute lühitutvustusele joone alla. Mul on väga hea meel, et seni arenduse poolest 2007. aastasse pidama jäänud ERR-i portaalid on jõudnud praeguseks nii kujunduselt kui tehnilistelt võimalustelt tänapäeva. Samas paluksin lugejatelt natuke kannatlikkust meie uue lähenemise heaks kiitmisel või maha laitmisel, kuniks me oleme oma portaalid uuel platvormil täisvõimsusel tööle pannud. Võin teile lubada, et meie ambitsioon ei ole mitte üksnes teistele arengus järele jõuda, vaid astuda samm edasigi. Tulevik ei ole enam kaugel!

Uut portaali puudutavad tähelepanekud ja ettepanekud on teretulnud selle artikli kommentaariumisse. Kui soovite abi portaali kasutamisel, kirjutage julgelt aadressile sos@err.ee. Vajadusel oleme valmis koostama ka meie uue portaali täpsema kasutusjuhendi.

 

Toimetaja: Alo Raun, ERR-i portaalide peatoimetaja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: