Ansip: elatisraha maksmisest kõrvalehoidujad ei tee seda tavaliselt üksinda ({{commentsTotal}})

Andrus Ansip
Andrus Ansip Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Elatisraha võlgnike probleem on sügavalt ühiskondlik küsimus, mis hõlmab ka tööandjaid ja võlgniku perekonda, sest elatisraha maksmisest kõrvalehoidujad ei tee seda tavaliselt üksinda, vaid nad on kaasanud elatisraha mittemaksmisse ka oma tööandjaid, uusi elukaaslasi-abikaasasid ja teisi isikuid, leiab peaminister Andrus Ansip.

Seetõttu ei saa tema sõnul praegusi elatisraha sissenõudmise probleeme lahendada riikliku elatisraha garanteerimise fondi loomisega, sest siis peaksid võlgnike eest maksma korralikud elatisraha tasujad või kõik maksumaksjad ühiselt.

Eelkõige peab muutuma ühiskonna suhtumine, rääkis peaminister tänases riigikogu infotunnis.

"Mitte keegi ühiskonnas ei tohiks kaasa aidata laste kasvatamiseks elatisraha maksmise eest kõrvale hiilimisele, mitte keegi ei tohiks seda teha. Kuid paraku nendel juhtudel, kus lapsevanemad, kellel on materiaalsed võimalused oma lastele elatisraha maksta, hoiduvad sellest kõrvale ja nad teevad seda kaaslaste, töökaaslaste, perekonnakaaslaste abiga. Selline tolerantne suhtumine elatisraha maksmisest kõrvalehoidujate suhtes peaks ühiskonnas lõppema," ütles Ansip.

Riikliku elatisraha fondi loomisest rohkem pooldab Ansip võlgnikelt mõnede õiguste äravõtmise ideed, kuigi ka see on tema sõnul tähtis eelkõige diskussiooni algatamise mõttes.

"Tõhustama peaks elatisraha maksmisest kõrvalehoidjate vastu rakendatavaid sanktsioone. Ma olen täiesti nõus, et osa neist eile välja pakutud ettepanekutest nagu autojuhtimise õiguse äravõtmine jne, võivad tunduda liiga karmid ja ebaproportsionaalsed, kuid diskussiooni käivitamiseks on taolised ettepanekud väga kohased," ütles peaminister.

"Olgu see autojuhiloa äravõtmine – ega see ei ole ju maailmas haruldane ettepanek. Austraalias, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides taoline süsteem toimib. Ja miks mitte kasseerida lastele elatisraha sisse näiteks maksmisest kõrvalehoidva isiku teisest pensionisambast. Igasuguseid ettepanekuid, kuidas piltlikult väljendades teha elu põrguks elatisraha mittemaksvatele inimestele, on teretulnud ja nende ettepanekute rakendamist tuleb kaaluda. Ainult riigile kohustuste ülevõtmine ei lahenda probleemi," jätkas ta.

Toimetaja: Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: