Eesti Energia: investeeringute vähendamine oli niikuinii kavas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Margus Kaasik
Margus Kaasik Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Energia juhatuse liige Margus Kaasik kinnitas, et ettevõtte tegevusplaan näeb lähiaastatel ette investeeringute vähenemist.

Reitinguagentuur Moody’s langetas hiljuti Eesti Energia krediidireitingut ning tõi välja, et põlevkivisse investeerimine on liiga riskantne.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles seda kommenteerides, et investeeringuid tuleb kokku tõmmata.

Eesti Päevalehe küsimusele, kas investeeringute vähendamine puudutab kodumaiseid või piiritaguseid, vastas minister, et kokku tuleb tõmmata kõikjal ja juba lähiajal.

"Tulemus sõltub oluliselt ka õlitööstuse tehniliste probleemide lahendamisest," rääkis Ligi.

Kaasik kommenteeris ERR-i uudisteportaalile, et Eesti Energia tegevusplaan näeb lähiaastatel ette investeeringute vähenemist.

"Osa suurtest projektidest on juba lõppenud, nagu näiteks Iru prügipõletusplokk ning projektid nagu Enefit280 ja Auvere on samuti lõpetamisel," toonitas ta.

"Praegu toimuvad Enefit280-s plaanipärased käivitusperioodid, mille eesmärk on tehase tööd stabiliseerida ja koormust järk-järgult tõsta," lisas Kaasik.

"Reiting on jätkuvalt hea"

Moody'se värske otsuse järgi on Eesti Energia reiting tasemel Baa2, mis tähendab mõõdukat riski. Sellest halvem on Baa3, pärast mida tuleb juba "rämpsreitinguks" peetav Ba1.

Kaasiku sõnul on aga Eesti Energia krediidireiting jätkuvalt hea. "Meil on piisavad võimalused kapitaliturgudelt soodsatel tingimustel investoritelt võlakapitali kaasata," kinnitas ta.

"Teiseks ei ole Moody’se otsusel automaatset mõju Eesti Energia võlakirjade intressimäärale, sest lisaks reitingutele mõjutab iga finantseerimistehingu kulu oluliselt ka üldine majanduskeskkond ja valitsev intressimäärade tase," ütles Kaasik.

"Moody'se raportis peamine väljatoodud risk on pigem põlevkivist elektritootmise konkurentsivõime ja kasumlikkus pikemas perspektiivis ning seda just Põhjamaade madalate elektrihindade ning CO2 kulu riski vaates," märkis ta.

"Samas oleme Põhjamaade muutliku hinnaga hulgiturul edukalt kaubelnud juba alates 2006. aastast ja meie tänased investeeringud tootmise efektiivsusesse ja keskkonnasäästlikkusse tagavad, et see on nii ka edaspidi," selgitas Kaasik.

"Oluline on mõista ka seda, et alates eelmisest aastast teenib Eesti Energia suurema osa oma tuludest konkurentsiturgudelt. Äririskid konkurentsiturgudel on aga alati pisut suuremad kui monopoolsetel turgudel, kus on garanteeritud nii kliendid kui ka müügimahud."

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: