Vaher: viisavabadus Venemaaga ei tohi EL-ile saabuda halva üllatusena ({{commentsTotal}})

Ken-Marti Vaher
Ken-Marti Vaher Autor/allikas: Postimees/Scanpix

On oluline, et viisavabadus ei saabuks Euroopa sisejulgeolekuasutustele niisama ja halva üllatusena ning Euroopa Liit viiks eelnevalt lõpule selleks vajalikud ettevalmistused, ütles siseminister Ken-Marti Vaher.

23.-24. jaanuaril Ateenas toimuva mitteametliku justiits- ja siseküsimuste nõukogu peateemaks on valdkonna tulevik ning eesmärgid järgmiseks viieks aastaks. Kohtumisel osalenud Ken-Marti Vaheri sõnul on Eesti seisukohalt kõige olulisem täiendavate kompensatsioonimeetmete väljatöötamine võimalikuks viisavabaduseks Venemaa ja teiste lähipiirkonna riikidega.

"Esmalt peab Venemaa vastama esitatud tingimustele ning teiseks on vajalik ka Euroopa Liidu-sisese kodutöö lõpule viimine," märkis Vaher.

Siseministri sõnul tuleb ühe eeltingimusena võtta kasutusele üle-Euroopaline sisenemis- ja väljumissüsteem, mis annab sisejulgeolekuasutustele tervikliku ülevaate kõikidest Euroopa Liidus viibijatest. Samuti tuleks siseministri sõnul tagada vajalike taristute arendus ning kiirendada piiriületust reisijatele, kes on vabatahtlikult läbinud eelkontrolli. „See on vajalik nii riskide maandamiseks kui ka selleks, et vähendada kasvavat koormust piiripunktides,“ selgitas Vaher.

Minister märkis, et praegu on Euroopa Liidu Parlamendis arutlusel E-piiride pakett, millega nähakse ette üle-Euroopalise sisenemis- ja väljumissüsteemi ning automatiseeritud piiriületusväravate kasutusele võtmine.

"Eelnõude arutelu jätkub hetkel Euroopa Parlamendis ja EL-i nõukogus, komisjon loodab IT-süsteemide arendustega alustada hiljemalt 2016. aastal ning süsteemid peaksid rakenduma 2018. aastal,“ sõnas siseminister. Süsteemide maksumuseks on hinnanguliselt 1,1 miljardit eurot, ehitusega seonduvad kulud kaetakse Euroopa Liidu vahenditest ning süsteemide arendustööde eest vastutab Euroopa Liidu IT-agentuur.

 

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: