Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Varvara juhtumi uurimine andis tõuke üle saja seksuaalkuriteo avastamiseks

Foto: Postimees/Scanpix

Kuigi ligi kaks aastat tagasi Narvas tapetud 9-aastase Varvara mõrvar on siiani tabamata, avastas uurimisgrupp seoses juhtumi menetlemisega Ida-Virumaal üle saja alaealiste vastu suunatud seksuaalkuriteo.

Vaatamata sellele, et kuritegu ise oli ääretult jõhker, on 9-aastane tüdruk suure tõenäosusega päästnud mitmete teiste laste elud, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Ida prefekt Vallo Koppel ja juhtivprokurör Margus Gross panid lauale virna viimase kahe aasta jooksul tabatud seksuaalkurjategijate toimikutest. "Avastatud juhtumite arv on tõepoolest kogu aeg kasvanud: 2012. ja 2013. aastal kummalgi umbes 60 juhtumit," märkis juhtivprokurör Gross.

Kokku seega 120 laste vastu suunatud seksuaalkuritegu ainuüksi Ida-Virumaal. Suurem osa nendest kuritegudest on siiski seotud lapsporno allalaadimise, hoidmise ning levitamisega.

Veidi üle kahekümne on politsei andmetel vägistamisjuhtumeid ning lapseealise seksuaalseid ärakasutamisi, neist omakorda umbes pooled on toime pandud alla 14-aastase lapse suhtes.

Juhtivprokurör Margus Gross ütleb, et väga raskeid, vägivallaga toime pandud lapsevägistamisjuhtumeid on õnneks siiski vaid üksikuid. Möödunud aastal jõudis selliseid kohtulahendini kaks.

"Need kaks juhtumit ongi konkreetselt alaealise vägistamine ja ühel juhtumil siis hilisem süüdimõistetu teadis oma ohvrit, teisel juhul, ütleme, see tutvussuhe tuvastatav täpselt ei olnud. Aga praeguseks hetkeks on need isikud süüdi mõistetud 2012. aastal toime pandud tegude eest. Üks sai 8 aastat vangistust ja teine 10 aastat vangistust," lausus Gross.

Kõnealused seksuaalperverdid on Andrei Puzanski ja Vjatšeslav Karlovitš. Nende tegude kirjeldused ei kannata eetrit, üks neist vägistas eriti jõhkral viisil kaheksa aastase tüdruku. Mitmed, paragrahvi järgi sugulise kire rahuldajad lapseealistega, on aga tegelikkuses ka ise veel alaealised.

On veel üks jaotus, mis Ida-Virumaal tabatud seksuaalkurjategijaid ühendab. "Tõepoolest on mitmed meie poolt kontrollitud inimesed ja ka need, kelle suhtes uurimine on läbi viidud, olnud puutumuses Narva piirkonnas usuorganisatsiooni või usulise liikumisega, kindlasti mitte selle liikumise niiöelda eestvedajatena, vaid lihtsalt puutumuses sellise liikumise või selles osalevate isikutega. On moodustunud üks tutvusringkond või selline üksteisega läbikäivate inimeste ring," märkis Ida prefekt Vallo Koppel.

Koppel tõdes, et küllap pole kuriteoliik seni piisavalt tähelepanu saanud. "Tõenäoliselt ei ole kõik see alguse saanud nüüd, vaid selline peitkuritegevus, laste vastane kuritegevus on olnud ja kestnud ikkagi aastaid," lausus ta ning lisas, et ehk on politsei oma tegevustega alustanud sellises mahus liiga hilja.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: