Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeeriumiga kohtuteed alustanud Narva HIV-kliinik otsib abi riigikogult

Sügisene pikett ministeeriumi ees ei andnud kliinikule soovitud tulemust.
Sügisene pikett ministeeriumi ees ei andnud kliinikule soovitud tulemust. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Narvas tegutsev Linda Kliinik vaidlustas sotsiaalministeeriumi otsuse neile HIV-ravimeid mitte eraldada kohtus, kuid palub nüüd riigikogult abi, et kohtuotsuse ootamise ajal saaks retroviirusevastast ravi ikkagi abivajajatele anda.

Linda HIV sihtasutus on rahvusvahelise terviseorganisatsiooni AIDS Healthcare Foundationi (AHF) toel investeerinud ligi 200 000 eurot kliiniku rajamisse ning loonud ka Narvas uusi töökohti. Kliinik kinnitab, et investeeringud tehti sotsiaalministeeriumi teadmisel, kuid praeguseks on ministeerium sihtasutuse teatel oma esialgsetest seisukohtades taganenud.

Eelmise aasta mais esitas kliinik sotsiaalministeeriumile taotluse oma patsientidele antiretroviirusravi ravimite eraldamiseks. Ministeerium ostab kõnealused ravimid tsentraliseeritud korras ning jaotab need tervishoiuteenuse osutajatele. Patsientidele on ravimid tasuta.

Sotsiaalministeerium on kahel korral - nii mullu juulis kui ka oktoobris - keeldunud sihtasutusele vajalikke ravimeid eraldamast.

Sihtasutus on tänaseks sotsiaalministeeriumi tegevuse kohtus vaidlustanud. Kliinik eeldab kohtupraktikale tuginedes, et jõustunud kohtulahendi saamiseks esimese ja teise astme kohtutes võib kuluda ligi poolteist aastat. Lisaks sellele võib tekkida vajadus pöörduda riigikohtu poole.

Sihtasutus kirjutas riigikogule, et kliiniku patsientidel ei ole nende terviseseisundi tõttu aega nii kaua oodata. "Sotsiaalministeeriumi tegevus kahjustab HIV positiivsete patsientide huve ega lase neil teha valikut parimate standardite, ravikvaliteedi ja hea tervise kättesaadavuse kasuks," seisab kirjas.

Sotsiaalministeerium on varem selgitanud, et ühtegi lepingut sihtasutusega sõlmitud ei ole ja et sama ravi saavad patsiendid nii Ida-Viru kui Narva haiglas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: