Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juku-Kalle Raid: Eesti pühapaigad tuleb turismi eesmärgil korralikult tähistada

Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogu looduslike pühapaikade toetusrühm arutles pühapaikade arengukava rahastamise üle. See näeb ette pühapaikade inventeerimise 70 kihelkonnas ning on tõenäoline leida kuni 4400 pühapaika ja võimalik otsesest hävimisohust päästa ligikaudu 2000 pühapaika.

Looduslikud pühapaigad on inimkonna vanimad looduskaitsealad. Tartu Ülikooli vanemteaduri Heiki Valgu sõnul on looduslike pühapaikade näol tegemist Euroopas väga haruldase kultuuripärandiga, mis on kõige paremini säilinud just Baltimaades. Valgu hinnangul on peamiseks ohuks, et pühapaigad lihtsalt unustatakse ära, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hetkel on Eestis pühapaikade kaardistamine alles algusjärgus. 108st kihelkonnast on uuritud vaid kaheksat.

Riigikogu looduslike pühapaikade toetusrühma juhi Juku-Kalle Raidi arvates tuleks pühapaiku ühendada turismiga. "Korralik kaardistamine, maastikul märkimine, infotahvlid - see on kindlasti üks valdkond, mis huvitab välisturiste."

Teine suur oht, mis looduslikke pühapaiku ähvardab, on inimtegevus. Näiteks müüdi 2010. aastal suur osa Rebala muinsuskaitsealal asuvast Maardu Hiiemetsast metsafirmale. Juku-Kalle Raidi sõnul on vaja kehtestada muinsuskaitseseaduses pühapaikade kaitsmine.

Raidi hinnagul võiks uus looduslike pühapaikade arengukava käiku minna 2015. aastal.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: