Tapa erikooli külastanud Aaviksoo: tegutsema tuleb hakata kohe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1391601120000 | amCalendar}}
Foto: Kaarel Tooming

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ütles täna Tapa erikooli külastades, et erivajadustega laste haridus- ja koolikorralduse kaasajastamise tempot peab kiirendama.

Tema sõnul on ministeerium raskete erivajadustega laste koolivõrgu ümberkorraldamiseks juba otsuseid teinud ning esmase kava järgi pidid muudatused hakkama toimuma alles sügisest, kuid Tapal toimunud sündmused näitavad, et tegutsema tuleb hakata kohe.

Kava järgi koondatakse ühtse juhtimise alla Tapa, Kaagjärve ja Vastseliina koolid, sest see võimaldaks personali, õpetajate ja kasvatajate vahetust ning vajadusel ka õpilaste sujuvamat liikumist.

Samuti kavatsetakse koondada Tapa kooli tegevus ühte majja. Seejuures korraldatakse õpilaste elamine ja õppimine vastavalt nende käitumisriskile – sarnase riskiga lapsed õpivad ja elavad koos.

Pärast muudatuskava elluviimist hakkavad õpilased elama väikestes rühmades ja rühmakodudes, kus on kuni kaheksa õpilast. Igas rühmakodus on ruumid privaatseks ja turvaliseks olemiseks – sealhulgas ühekohalised magamistoad koos WC ja duširuumiga.

Täna õpib Tapa erikoolis 38 last ja koolis on 58 töötajat.

Ministeeriumis on ette valmistatud lapse õiguserikkumise juhtumisse sekkumise seaduseelnõu, mis saab eeldatavasti valmiva lastekaitseseaduse osaks.

„Noortele suunatud mõjutusvahendid peavad olema proportsionaalsed ja eelkõige individuaalsed, eriti sellistes koolides nagu Tapa erikool,“ ütles Aaviksoo.

"Seda peavad toetama koolis kehtestatud selged ja kõigile arusaadavad reeglid, mida kõrvalekaldumatult täidetakse – kui õpilane käitub hästi, peavad tal olema ka suuremad vabadused, kuid ebaadekvaatse ja piire ületava käitumise korral tuleb laps kohe eraldada ning vajadusel ka tema käitumisvabadusi vastavalt piirata,“ jätkas minister.

Jaanuari lõpus korraldasid Tapa erikooli kasvandikud mässu, lõhkudes kooli inventari ja põgenedes hoonest. Olukorra lahendamisse pidi sekkuma politsei. Tapa erikooli direktor Ene Kukk rääkis siis ERR-i uudisteportaalile, et õpilased muutusid allumatuks, hakkasid purustama ukse- ja aknaklaase ning paaris tualettruumis peksti kahhelseinu puruks.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: