Cameron: Šotimaa eraldumine ohustab Ühendkuningriigi stabiilsust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1391780040000 | amCalendar}}
David Cameron.
David Cameron. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti peaminister David Cameron hoiatas, et kui Šotimaa otsustab referendumiga Ühendkuningriigist lahku lüüa, kahandab see Suurbritanniasse tulevaid välisinvesteeringuid.

"Me oleme suurema üksusena tugevamad - kui avatud majandusega 63 miljoni elanikuga riik, mille ühisturg on üks maailma vanimaid ja edukamaid," vahendas Reuters Cameroni tänast üleskutset, mille eesmärk on veenda Šotimaad jääma Ühendkuningriigi osaks. 

Peaminister selgitas, et välisinvestorite silmis on esmatähtis riigi stabiilsus.

"Eelmisel aastal olime välismaistelt otseinvesteeringutelt Euroopas esirinnas. See on märk meie stabiilsuse heakskiitmisest ja ma ei tahaks seda ohtu seada," lisas Cameron.

Ta kutsus Londonis peetud emotsionaalses kõnes inimesi üles hääletama 18. septembril sõltumatu Šotimaa vastu, kuna ei suuda enda sõnul taluda Ühendkuningriigi ehk Inglismaa, Šotimaa, Walesi ja Põhja-Iirimaa lõhestumist.

"Üheskoos saame koha ÜRO julgeolekunõukogus, omame reaalset mõjuvõimu NATO-s ja Euroopas ning prestiiži võõrustada selliseid üritusi nagu G8. Meil on rohkem kaalu Ühendkuningriigina nii poliitiliselt, sõjaliselt, diplomaatiliselt kui ka kultuuriliselt. Kui me kaotame Šotimaa, kui Suurbritannia muutub, me õõnestame omaenda mainet," lausus Cameron.

Küsitlused näitavad, et kui täna toimuks iseseisvusreferendum, hääletaks vaid kolmandik šotlastest lahkulöömise poolt.

Samas on paljud valijad jäänud erapooletuks ning peaministri silmis võivad need hääled saada otsustavaks.

Iseseisvumist pooldava Šoti Rahvuspartei juht Alex Salmond kritiseeris seda, et Cameron pidas oma kõne Šotimaa asemel Inglismaal ning keeldus nendevahelisest debatist.

"Ma ei arva, et selline peaminister esindab Suurbritannia seisukohta, vaid Westminsteri eliiti, kes on rahvast võõrandunud," ütles Salmond.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: