Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sester: ministeeriumite vaheetappide memod ei pea olema avalikud

Sven Sester
Sven Sester Autor/allikas: Peeter Langovits/Scanpix

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) ütles rahandusminister Jürgen Ligi (RE) mõtteid riigieelarve arutelu salastamisest kommenteerides, et vaheettappide memod, mis kooskõlastamiseks saadetakse, ei peagi olema avalikud.

Sester rääkis ERR-i uudisteportaalile, et nii ühe aasta riigieelarve kui ka nelja aasta eelarvestrateegia lõpptekstid, tabelid ja seletuskirjad on avalikud dokumendid ning riigieelarve puhul toimub avalik ja aktiivne debatt nii komisjonides, suures saalis kui ka avalikkuses.

"Ministrid põhjendavad oma eelarvesoove ning valitus ja koalitsioon tervikuna peavad olema valmis vastama küsimustele iga tulu- ja kulukirje osas mis leiab lõpliku kinnituse," lausus ta.

Sester rääkis, et ka avaliku teabe seadus ütleb, et eesmärk on tagada üldiseks kasutamiseks mõeldud teabele avalikkuse ja igaühe juurdepääsu võimalus. "Lähtutakse demokraatliku ja sotsiaalse õigusriigi ning avatud ühiskonna põhimõtetest, ning eesmärk on luua võimalused avalikkuse kontrolliks avalike ülesannete täitmise üle."

Samas on Sesteri sõnul ühe dokumendi teekonnal lõppdokumendini mitmeid etappe - töödokumendid, läbirääkimispositsioonid, vahearvestused.

"Kindlasti ei pea sellised vaheetappide memod olema avaliku kasutamise võimalusega. Kui aga ministeerium otsustab salastada mingi konkreetse lõppdokumendi, siis tuleb otsuse tegijatel mõistagi avalikkusele veenvalt seda ka põhjendada," arvas Sester.

Jürgen Ligi ütles möödunud nädalal ETV saates Foorum, et rahandusministeeriumi laiali saadetav käskkiri, mis paneb ministeeriumitele ja põhiseaduslikele institutsioonidele kululaed, on ametkondlikuks kasutamiseks ning seda ei peaks avalikustama.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: