Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uus vähiravifond pakub täiendust ravikindlustusele

Foto: Postimees/Scanpix

Ajakirjanik Toivo Tänavsuu eestvõttel tegevust alustanud Hille Tänavsuu nime kandev vähiravifond "Kingitud elu" hakkab toetama haigekassa abist ilma jäänud patsiente. Ravikindlustusele mitte vastanduvasse, vaid pigem täiendust pakkuvasse eraalgatuslikku heategevusfondi kogutakse raha annetuste näol.

 

Tuntud ajakirjanik Hille Tänavsuu elab praegu vaid tänu sellele, et hakkas üheksa kuu eest manustama 5400-eurose kuukuluga vähiravimit. Ravimiregistrisse kuuluva rohu rahastamist ei pidanud haigekassa kulutõhusaks, mistõttu oli perekond sunnitud heade toetajate abil ise rohtu välja ostma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hille Tänavsuu meenutas, et oli abitus olukorras ning ta ei uskunudki, et kalli ravimi kätte saab. "Esimesed annetajad olid mu sugulased ärimehed, aga pikkamööda ka teised inimesed, ka neid, kes 5 eurot maksid, oli väga palju. Kokku on väga palju inimesi mind toetanud, nii et lootus on, et see fond suudab inimesi aidata," rääkis ta.

Esialgu fondis vahendeid pole ja pole ka paigas, kui suureks peaks fond annetuse toel kasvama. Väga täpselt pole veel selged ka toetuse määramise alused.

"Me saame rahastada ainult neid ravisid selles ulatuses, kui palju fondis on vahendeid. Küll aga on justkui tühja koha pealt väga paljud jõukad inimesed tulnud selle mõttega kaasa, on lubanud panustada märkmisväärseid, kuuekohalisi summasid. Nende inimeste ühine nimetaja võiks olla see, et nad teavad, mida tähendab näiteks oma ema või isa ravimine kuskil väljaspool riiklikku ravisüsteemi," selgitas fondi asutaja Toivo Tänavsuu.

Eesti ravikorraldusega nüüd isiklikult kokku puutunud Toivo Tänavsuu sõnul pole täpselt teada, kui palju on neid haigeid, keda haigekassa vastu võtta ei suuda. Samuti on väga keeruline hinnata, kas maksab ravida ühe summa eest üht rasket haiget või palju kordi rohkem kergemaid haigeid.

Haigekassal on olemas loomulikult keeruline valem, mis arvestab patsiendi kulupõhisust. Selle järgi seotakse ravimimaksumus ja tulemuslikkus sõltuvusse sisemajanduse kogutoodanguga, mida inimene suudab luua.

"Eesti puhul on ühe kuuri maksumus umbes 30 000 kuni 35 000 eurot aastas, kui see pikendaks eluiga ühe aasta võrra," ütles haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.

Teiseks saab haigekassa ravimite loetellu võtta vaid kontrollitud ravimeid, mille kinnistumine meditsiinis võtab aega. Kuid ravimiturg on liikumas üha enam personaalse ravi osutamise suunas. Personaalne ravi on efektiivne, kuid väga kallis.

Täna sai fond "Kingitud elu" Eesti Tervise Fondilt esimese, 1000-eurose annetuse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: