Mikser: põlvkonnavahetust Reformierakonna juhtimises tuleb veel oodata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1392127680000 | amCalendar}}
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser.
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kui Siim Kallasest saab Reformierakonna järgmine esimees, nagu soovib peaminister Andrus Ansip, siis sellega lükkub edasi oodatud põlvkonnavahetus, leiab sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser.

"Eks see tundus viimastel päevadel juba üsna tõenäoline, et kui Siim Kallas on otsustanud europarlamenti mitte kandideerida, siis ta üritab naasta Eesti poliitikasse," ütles Mikser ERRi raadiouudistele.

"Iga erakonna juhi valimine on kindlasti erakonna siseasi, siin ei ole minul väga palju arvata ja kaasa rääkida. Kindlasti tähendab see seda, et oodatud põlvkonnavahetust Reformierakonna juhtimises tuleb veel mõnda aega oodata," jätkas ta.

Mikser leiab, et kaua aega välismaal elanud Kallasele võib kodumaale naasmine kasulik olla.

"Samal ajal, kui ma Siim Kallas puhul vaagiksin europarlamenti kandideerimist ja Eesti poliitikasse naasmist, siis ma kindlasti soovitaksin ka ise talle viimast varianti, sest isegi suursaadikud ja diplomaadid veedavad iga lähetuse järel mõne aja kodumaal, et kodukamaraga uuesti tutvust sobitada. Ma arvan, et ka Siim Kallasel on pärast kümmet aastat Brüsselis kindlasti kasulik n-ö taas mõista, mis Eestis tegelikult toimub," rääkis ta.

Peaminister Andrus Ansip ütles täna ERRi raadiouudistele, et tema arvates sobiks Siim Kallas väga hästi Eesti järgmiseks peaministriks, sest 2018. aastal on Eesti Euroopa Liidu eesistujamaa ning teist niivõrd laia rahvusvahelise haardega inimest on raske leida.

Mikser peab ebatõenäoliseks seda, et pooleteise aasta pärast juhib Reformierakonda Ansip.

"Juba kaks aastat tagasi ma ennustasin, et Andrus Ansip sihib Euroopa Komisjoni kohta, sest see on endisele peaministrile väärikas viis, kuidas Eesti poliitikast väljuda. Mäletan, et toona vaidles Andrus Ansip mulle tuliselt vastu, aga viimasel ajal enam mitte nii teravalt, seega ju see nii läheb," ütles Mikser.

Mikseri sõnul on võrdlused Venemaa juhtide Vladimir Putini ja Dmitri Medvedeviga huvitavad, kuid mitte sisulised. "Ma arvan, et tegelikult ongi see, kes Reformierakonda juhib ja kuidas erakonda juhitakse, olnud liiga kaua avalikkuse eest varjatud. Tegemist on väliselt väga ühtsena näiva erakonnana, ainult viimasel ajal on hakanud selline salajasuse fassaad murenema ja paistab, et ka selles erakonnas on sees elu ja pinged," märkis Mikser.

"Kui tulemus on õige, siis lõpuks polegi kõige halvem, et üks organism on elus, mitte päris robot," lisas ta.

Mikser rõhutas, et igal erakonnal on oma peaministrikandidaat ja kindlasti pingutavad kõik erakonnad selle nimel, et järgmised valimised võidaksid nemad.

Kallasega koostöö tegemise teemal rääkides tõdes Mikser, et ta saab Kallasega paremini läbi kui Ansipiga. "Minul isiklikult on Siim Kallasega valitsuses töötamise kogemus olemas ja mis seal salata, see oli väga konstruktiivne," ütles ta.

"Kindlasti vajutab Andrus Ansipiga suhtlemisel oma pitseri see, et ühel hetkel 2009. aasta kevadel läksid toonaste koalitsioonipartnerite teed raginal lahku. See on kindlasti omavahelist läbikäimist mõjutanud. Samal ajal on sotsiaaldemokraatide eesmärgiks vasaktsentristlik valitsus. Ma ei usu, et Siim Kallase tulek Reformierakonda kuhugi poole veaks, kuigi mine tea, sest on ennegi juhtunud, et inimesed, kes on Eestis lausliberaalid, muutuvad Euroopas oma vaadetes mõõdukamaks," jätkas ta.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: