Poolsada aastat kestnud töö tulemusena ilmus vadja keele sõnaraamat ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Keele Instituut esitlevad äsjailmunud mahukat vadja keele sõnaraamatut, mille koostamisega on vaeva nähtud enam kui poolsada aastat.

Uus üheköiteline toimetatud ja parandatud sõnaraamat on Eesti Keele Instituudi vadja keele uurijate pikaajalise töö tulemus. Sõnaraamatu algkäsikirja koostamist alustati 1959. aastal, vahendasid ERR-i teleuudised.

Algselt ilmus sõnaraamat seitsmes pehmeköitelises vihikus. Unikaalses sõnaraamatus on uus vadjakeelsete kohanimedega kaart. Sõnastik on kolmkeelne, nii kohanimed kui sõnad on kirjas vadja, eesti ja vene keeles. Pea 2000-leheküljelise sõnastiku koostamise aluseks on vadja keele uurijate 24 000 sõnasedeliga kartoteek.

"See idee sai algus juba 49 aastal, aga tegema hakati sõnaraamatut 1959 aastal, nii et kokku 50 aastat tehti," ütles Eesti Keele Instituudi soome-ugri keelte ja murrete osakonna juhataja Mari Uusküla. "Vadja sõnaraamatu väljaandmine on oluline, sest see on monument vadja rahvale. Vadja keele kõnelejaid on täna alla 60, 2000. aasta rahvaloenduse ajal oli neid 68."

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: