Pevkur näeb kohtumenetluste kiiruse taga edukat kohtujuristide reformi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti siseminister Hanno Pevkur
Eesti siseminister Hanno Pevkur Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Justiitsminister Hanno Pevkur märkis tänasel kohtunike täiskogul, et kohtumenetluste kiiruse tõusu taga on Harju maakohtus alguse saanud kohtureform, kus kohtunikke hakkasid abistama kohtujuristid.

Pevkuri kinnitusel on näiteks Harju maakohtus tsiviilasjade keskmine menetlusaeg lühenenud 201-lt päevalt 160-le ja menetluskulude kindlaksmääramise asjades on langus olnud aga lausa 324-lt 138-le päevale ning kriminaalasjade üldmenetluse näitaja oli varem 216 ja nüüd 178.

„See annab kindluse, et reformiga jätkamine Tartu piirkonnas on õigustatud. Samas ei tohi kiirem kohtuasjade menetlemine viia alla kohtulahendite kvaliteeti. Usun, et kõrgelt kvalifitseeritud juristide toomine kohtunike abistamiseks aitab tagada lisaks menetluste kiirusele ka vajaliku kvaliteedi,“ ütles minister.

Pevkuri sõnul töötab justiitsministeerium välja lahendusi probleemile, kus kohtuistungite venimine ja edasilükkamine toimub menetlusosaliste tervise tõttu. „Justiitsministeerium on loonud arstidele infolehe, mis aitab neil kohtus või uurimisasutuses toimuvast paremini aru saada ja otsustada, kas patsiendi tervisehäda takistab menetlustoimingust osa võtmast või mitte. Nii loodame vähendada kurguvalu või sõrmeluumurru tõttu ärajäänud menetluste hulka,“ ütles justiitsminister.

Üldist menetlusstatistikat kommenteerides tõi minister välja kohtunike eelmisel aastal toimunud töökoormuse kasvu nii tsiviil, väärteo- kui haldusasjade puhul, kus uusi kohtuasju laekus võrreldes aasta varasemaga rohkem vastavalt 6, 27 ja 4 protsenti.

Uusi asju saabus kohtutesse eelmisel aastal viis protsenti vähem vaid kriminaalasjades ning lisaks maakohtutele kasvas töökoormus oluliselt ka Tallinna ringkonnakohtus.

Pevkur märkis ära kohtute tänavuse eelarve kasvu ligi 14 protsenti, sealhulgas personalikulu 15,6 protsenti. „Eelarvet on suurendanud peamiselt kohtunike palgatõus ja ministeeriumi valitsemisala vahendite arvel täiendavalt eraldatud 1,1 miljonit eurot õigusemõistmise tõhustamise teise etapi elluviimiseks,“ selgitas Pevkur.

Pevkur rääkis ka Harju maakohtu uue hoone valmimise ettevalmistusest, et lähiajal on Riigi Kinnisvara AS-il plaanis kuulutada välja arhitektuurikonkurss uue Tallinna kohtumaja rajamiseks.

Hetkeplaanide kohaselt alustatakse ehitustöödega 2016. aastal ning maja peaks valmima riigi sajandaks sünnipäevaks 2018. aastal.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: