Vaher: kriminaaltulu konfiskeerimise laiendamine on halb uudis kriminaalidele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ken-Marti Vaher
Ken-Marti Vaher Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogus sel nädalal vastu võetud karistusseadustiku ja kriminaalmenetluse seadustiku muudatused on siseminister Ken-Marti Vaheri hinnangul oluliseks sammuks raske organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses ja halvaks uudiseks kriminaalidele, kuna seadusemuudatused võimaldavad kuritegelikul teel saadud raha eest soetatud vara paremini konfiskeerida.

Vaheri sõnul annavad seadusemuudatused selge signaali õiguserikkujatele, et kuritegevus ei tasu ära. "Ebaseaduslikult saadud varade kantimine lähedastele muutub väga raskeks ja keerulisem on ka ebaseadusliku päritoluga vara legaliseerimine seadusliku ja ebaseadusliku vara segamise teel,“ selgitas Vaher.

„Usutavasti toovad muudatused kaasa senisest rohkem kriminaaltulu konfiskeerimist ja raskendavad ebaseadusliku päritoluga raha legaliseerimist,“ märkis siseminister.

Siiani on karistuspraktikas esinenud juhtumeid, kus kohtus narkokuriteos süüdimõistetud ja vähem kui kolmeaastast vanglakaristust kandvalt kurjategijalt ei olnud võimalik kuritegelikul teel saadud tulu eest ostetud vara konfiskeerida ja seda eriti juhtumites, kus süüdimõistetu vara on segapäritolu ehk osaliselt ausal teel teenitud, osalt aga kuritegevuse kaudu soetatud.

Seadusemuudatuse jõustudes saab kuritegudega soetatud vara konfiskeerida ka juhul, kui see on soetatud täielikult või olulises osas ebaseadusliku tegevuse kaudu. Lisaks on kohtul võimalik teatud kuritegude puhul kohaldada lisakaristusena laiendatud konfiskeerimist ka siis, kui põhikaristuseks määratakse vähemalt aastane vangistus.

Möödunud aastal tuvastati 163 menetluse käigus kokku üle 7,2 miljoni euro kriminaaltulu. Enim kriminaaltulu arestimisi on seotud narkokuritegevusega, kuid tooni annavad ka maksudega seotud kuriteod, kupeldamine ning rahapesu.

2012. aastal jõustunud kohtulahenditega konfiskeeritud kriminaaltulust ehk kokku 1,68 miljonist eurost veidi üle poole ehk 52 protsenti konfiskeeriti narkootikumidega seotud kohtuasjades.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: