Eestis kasutab iga viies autojuht alkomeetrit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Põhja- ja Baltimaade ainus alkomeetrite tootja ja nende seadmete müüja Rovico on sisuliselt teinud Eesti maailma alkomeetriseeritumaks riigiks.

Põhjus, miks Rovico ise kaheksa aastat tagasi alkomeetreid kokku panema hakkas, peitub paljuski Eesti seadusandluses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rovico juhatuse esimees Raul Rohtla selgitas, et meil on kolm joobepunkti, millest sõltub inimese karistus: 0,2 promilli; 0,5 promilli ja 1,5 promilli. Lisaks on ettevõte tema sõnul juurde leiutanud hulgaliselt häid nõudeid, et alkomeeter oleks inimesele võimalikult usaldusväärne.

"Kuna masstootmises on nende nõuete täitmine ebaotstarbekas - ta muudaks selle protsessi väga kalliks -, siis 2006. aastal oma hea koostööpartneriga Sentech Korea seda kõike arutades jõudsime järeldusele, et palju lihtsam on hakata seda väiketootmist siinsamas Eestis tegema," rääkis Rohtla.

Eestis pannakse alkomeeter käsitsi kokku nelja firma komponentidest ja Tallinna tehases seadmed ka programmeeritakse. Rovicol on maailmas unikaalne nelja punkti kalibreerimissüsteem ehk aparaati puhutavat õhku kontrollib seade nelja etteantud etaloniga. Enamikes maailma alkomeetrites on ühe või kahe punkti kalibreerimissüsteemi.

Hetkel valmib Tallinnas sisuliselt käsitööna 30 kuni 70 Alcoscan alkomeetrit päevas, kuid on olnud ka päevi, mil pandi kokku ja töökorda 300 alkomeetrit.

Sel nädalal valmiski Rovicol 50 000. alkomeeter, mis jõuab lähema kuu jooksul poeletile. Üllatuskingina saab selle ostja aparaadile eluaegse garantii sertifikaadi.

Tootmise laiendamisele seab piirangu eelkõige nõudlus.

"Mõõtetäpsus mõjutab igal juhul ka hinda. Aasta lõpus sai meil valmis ka maailma esimene puidust alkomeeter ja selle suhtes on huvi tuntud ka Eestist kaugemalt ning kogu meie tegevuse vastu, sest kosilasi on meil käinud, kõige kaugem on olnud Kanadast. Siiamaani oleme siiski otsustanud jätkata Eesti kapitalil," märkis Rovico juhatuse esimees.

Laienemisvõimalused on aga hoolduse poolel, sest Rovico teeb aastas ligi 130 000 hooldusoperatsiooni, kusjuures töökorras hoitakse nii Eesti, Läti kui Hollandi alkomeetreid ning nii tootmine kui hooldus käib välispartnerite ja sertifitseerimisettevõtte Bureau Veritas kvaliteedinõuete järgi.

Rohtla tõi välja, et alkomeetri töökindluse hoidmiseks on kasulik sellesse vähemalt korra nädalas puhuda.

"Me soovitame kõikidele oma klientidele, et vähemalt kord nädalas tuleks alkomeetrit kasutada ja ütleme alati juurde, et ega seepärast ei pea viina viskama, see tuleb lihtsalt tööle panna ja siis sinna null-näit sisse puhuda, aga et seade teeks oma töötsükli läbi," lisas ta.

Kindluse, et ostja soetab endale ehtsa Eestis tehtud Alcoscan alkomeetri, saab spetsiaalsete hologrammkleebiste järgi, mis on nii karbil kui seadmel.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: