Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühenduste Vaba Isamaaline Kodanik ja Parem Eesti teed läksid lahku

Andres Herkel.
Andres Herkel. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ühendus Parem Eesti teatas täna, et lahkub Vabaerakonna algatajate hulgast ja jätkab oma poliitilist tegevust ning uue erakonna kavandamist iseseisvalt. Algatusrühm jätkab uue erakonna moodustamist üksi.

Parem Eesti esimees Maario Laas ütles, et kuu aega kestnud koostöö Vaba Isamaalise Kodanikuga on olnud asjalik, kuid ühistes töörühmades on saanud selgeks, et ollakse liiga erinevad ja Parem Eesti eesmärkide saavutamiseks on otstarbekas edasi minna üksinda.

Laasi sõnul vajab Eesti riik põhjalikku restarti, mitte vaid kohatist putitamist, sest riik on sügavas kriisis ning praegune poliitiline süsteem on end ammendanud ja diskrediteerinud.

"Sellest olukorrast pääsemiseks on vaja teha väga põhjalik analüüs põhjustest, miks me tänasesse seisu oleme jõudnud ja luua selge tervikmudel, mille suunas liikuda, et elu Eestis ka reaalselt paremaks muutuks. Kui asutada lihtsalt veel üks erakond, ei muutu Eesti inimese elus midagi," sõnas ta.

Ühendused Vaba Isamaaline Kodanik ja Parem Eesti teatasid 23. jaanuaril, et algatavad koostöös uue erakonna loomise, kuid MTÜ Eesti Vabaerakonna Algatusrühma asutajate hulgas 31. jaanuaril Parem Eesti esindajaid ei olnud.

Laasi sõnul tegi Parem Eesti ettepaneku võtta mõni nädal aega kahe osapoole seisukohtade ühtlustamiseks ja saada enne asutamist valmis kas või mingi programmiline dokument.

Laasi sõnul valmib Parem Eesti esmane programm koostöös ühendusega Restart Eesti aprilli alguseks. Seejärel langetatakse otsus, kas asutakse kohe looma uut erakonda või jätkatakse veel mõnda aega tegevust poliitilise surverühma ja võrgustikuna.

VIK jätkab üksi

Vaba Isamaalise Kodaniku ja paljude sõltumatute liitujate baasil loodud MTÜ Eesti Vabaerakonna Algatusrühm jätkab aga üksi ettevalmistusi uue erakonna moodustamiseks. 

Vaba Isamaalise Kodaniku esimehe Andres Herkeli sõnul on algatusrühmaga liitunud 150 inimest ning keegi neist ei ole avaldust tagasi võtnud. Tuntumaid liitujaid on näiteks Jüri Adams, Tarmo Kõuts, Emil Rutiku, Arvo Vallikivi ja Kadri Jäätma.

Herkel selgitas, et Parem Eesti esimees Maario Laas ei ole avaldust Vabaerakonna Algatusrühma kuulumiseks kunagi kirjutanud ja selles mõttes algas nende kõhklus juba jaanuari lõpus. "Tema soov on praegu edasi minna omapoolse programmilise tööga ja seda tuleb kahtlemata aktsepteerida," märkis Herkel. 

"Meie poolt on uks avatud. Kuigi Parem Eestil peale kahe inimese selgelt defineeritud liikmeskond puudub, on mõned nende kaudu meieni jõudnud inimesed töörühmadega liitunud ja sellest tööst pole keegi taandunud," lisas ta. 

Herkel tõdes, et seni protsessi vedanud VIKile annab Maario Laasi tänane otsus selgust juurde. Varasema olukorra ebamäärasuse tõttu lükati Vabaerakonna Algatusrühma konverentsi pisut edasi, kuid nüüd on põhjust selle korraldamisega jõudsalt edasi minna. Herkeli sõnul toimub see märtsi esimeses pooles.

Herkel teatas MTÜ Vaba Isamaalise Kodaniku ja ühenduse Parem Eesti koostööst 12. jaanuaril.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: