Bitcoinidega kauplemine seisab silmitsi suurema politsei järelevalvega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: btc.ee

Eesti võimud on astunud samme, et tugevdada kontrolli nende hinnangul ebaseaduslike Bitcoinidega kauplemise keskkondade üle.

Veebilehel btc.ee, mis korraldab Bitcoinidega kauplemist, on praegu üleval teade, et leht on Eesti politsei ähvarduste tõttu ajutiselt kauplemise lõpetanud.

Lehe operaator Otto de Voogd ütles ERR Newsile, et sai e-kirju, milles rahapesu andmebüroo taotles rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse alusel koopiaid klientide isikuandmetest ning tõendeid, et btc.ee on registreeritud valuutakauplejana. Kui aga need nõuded ei ole täidetud, võib lehe omanikku ees oodata kuni 32 tuhande euro suurune trahv ja kolm aastat vangistust.

Kuigi De Voogd nimetas teadet ähvarduseks, rõhutas politsei, et nii see tegelikult ei ole. "Me vaid märkisime suhtluses de Voogdiga, et ilma nõutud registreerimiseta võib finantsteenuse pakkumine olla ebaseaduslik majandustegevus ning seega alus kriminaalmenetluseks. Olles alternatiivse maksete vahendamise teenuse pakkuja, on kohustus täita ülalnimetatud seadusest tulenevad nõuded," rääkis politsei pressiesindaja Aivar Paul.

Bitcoin on kasutajatevaheline maksesüsteem ja digiraha, mida tutvustati avalikkusele esmalt 2009. aastal. Seda nimetatakse krüptorahaks, sest see kasutab raha loomise ja ülekandmise kontrollimiseks krüptograafiat.

De Voogdi kinnitusel ei saa tema hallatud veebilehel Bitcoinidega otse kaubelda. Ta selgitas, et pakub vaid Bitcoinidega kauplemise vahendamist kuni 500 euro ulatuses.

"Niisugustest kauplejatest on ülemaailmne võrgustik. Kauplejad postitavad veebilehtedele oma hinnad ja kui sa oled huvitatud, saad kauplejaga tehingu tegemiseks ühendust võtta. Minuga on sama lugu, ainult et minul on oma veebileht. Sellel lehel ei saa kaubelda. Ainsana olid sellel lehel näha hinnad, millega ma olin valmis kauplema, ning e-posti aadress, mille kaudu minuga ühendust võtta," selgitas Voogd.

Tema kinnitusel on bct.ee vaid nn toru, mille kaudu on võimalik kasutajatevaheline kauplemine mujal keskkondades. Tema hinnangul tähendab see, et tema veebileht ei ole müümiseks või ostmiseks loodud.

De Voogdi sõnul andis ta oma pangaandmed kasutajatele vaid siis, kui temaga selleks ühendust võeti ning ta tahtis nendega kaubelda. Ta kinnitas, et ei nõustunud kauplema, kui kasutajad tahtsid kaubelda liiga suurte kogustega ning ka siis, kui temal endal ei olnud piisavalt vahendeid.

De Voogd tõdes, et Eestis ei ole raamistikku Bitcoinide kasutamiseks. "Ükski Eesti valitsusasutus ei ole avalikult andnud välja juhiseid, kuidas tuleks Bitcoine juriidilises mõttes vaadelda. Kas see on valuuta, investeering, tooraine või hoopis midagi muud?" arutles ta.

Politsei kinnitusel on rahapesu seaduse järgi Bitcoinidega tehinguid tegev inimene, sealhulgas maakler, alternatiivse makseteenuse pakkuja.

Paul ütles, et Bitcoin ja muud alternatiivsete maksevahenditega seotud teenused ei ole Eestis keelatud.

Bitcoin on üks mitmest krüptorahast, mis üle maailma kasutuses. Kuna see on kasutajatevaheline ja krüptograafiline raha, mille tegevust ei ole kontrollimas keskpank, on see tõstatanud paljudes riikides regulatiivseid küsimusi.

Eestis loodud, kuid Londonis tegutsev Transferwise lõpetas hiljuti Bitcoinide tunnustamise valuutana.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: