Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Triin Toomesaar: õpetajate palgaküsimus on valimistest kantud

Foto: ERR

Õpetaja Triin Toomesaare hinnangul on viimased pedagoogide palgaarutelud üles kerkinud seepärast, et kellelgi on enne valimisi vaja tööd teha ning seepärast konflikt üles kiskuda.

Toomesaar rääkis ETV saates "Vabariigi kodanikud", et tema näeb kõrvaltvaatajana erasektorist "Noored kooli" programmi õpetajaks tulnuna seda, et haridus kõnetab peaaegu iga valijat.

"Muidugi on haridus igas riigis selline tuline poliitiline teema, millega saab siis erinevates valdkondades lubada küll tudengitele erinevaid reforme, küll õpetajatele palgatõusu. See on lihtsalt poliitiliselt väga mõnus teema ja valus ka, aga kellelgi on alati mingisugune motiiv olemas konflikti üles kiskuda kas siis opositsiooni või koalitsiooni poolt," selgitas politoloogia magistrandist õpetaja.

Haridusministeeriumi kantsler Janar Holm märkis vastulausena, et haridussüsteemile on hea, kui saab arutada, mida muuta ning kuidas veel paremaks saada. ning seda teemat tulebki kogu aeg üleval hoida.

"See, et me nii head oleme, on paljuski tänu sellele, et me saame kogu aeg rääkida sellest, mida tuleks teisiti teha. Me suudame üksteisega suhelda ja me jõuame headele tulemustele," leidis Holm.

Toomesaar nõustus, et õpetajate palga teemadel tuleks kindlasti arutleda, kuid küsimus on see, mis põhjustel.

"Minule just näib, et need viimased aruteluteemad on pigem kistud üles sellepärast, et kellelgi on enne valimisi vaja tööd teha," ütles õpetaja.

Haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri märkis, et kui haridusest räägitakse, siis minnakse väga kiiresti õpetajate palkade juurde, mis on kindlasti praegu valus teema - haridus on erinevate mõõdikute järgi väga heal tasemel, aga meie õpetajate palgad paraku mitte.

"Samas on väga palju eurorahasid saanud suunata koolidesse erinevateks muudeks tegevusteks, aga palgarahaks seda ei saa suunata. Seetõttu see ongi praegu pigistavaks kohaks," selgitas Voltri oma seisukohta.

Eesti maaomavalitsuste liidu aseesimees Vello Jõgisoo rääkis, et omavalitsused on loomulikult seda meelt, et õpetajad peaks saama oma töö eest väärilist palka üle riigi keskmise.

"Küll aga näeme seda tõesti, et kahjuks on natuke see õpetajate palga küsimus üle politiseeritud. Neid lubadusi antakse välja ning jääb selline mulje, et üsna sageli ei arutata, mis see lubadus maksab," tõdes Jõgisoo.

Ta tõi näite, et keegi ei lähe poodi ega taha 12 euro eest 15-eurost leiba.

"Täna jääb mulje, et oleme poliitiliste lubadustega teinud selle hariduse 15-euroseks piltlikult öeldes ja nüüd meil on 12 eurot. Siis vaidleme, kakleme, solvame ja süüdistame," sõnas omavalitsuste kõneisik.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: