Tööandjate tegevjuht: riik lapib töötukassa ülejäägiga maksuauke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar on veendunud, et riik kogub liiga palju töötuskindlustusmaksu: kuigi töötukassa on lõpetanud viimastel aastatel eelarve ülejäägiga, ei soostunud valitsus makse määra sel aastal langetama.

Tööandjate keskliit leiab, et täna riigikogus vastu võetud riigieelarve baasseadus nõrgestab tööandjate ja töövõtjate positsioone töötuskindlustusmakse määra kokkuleppimisel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar on veendunud, et riik kogub liiga palju töötuskindlustusmaksu, mille kehtiv määr on 3%. 

Juba mitu viimast aastat jääb töötukassal - kelle raha kulub töötute eest hoolitsemisele - umbes 100 miljonit eurot aastas üle. Tamsar usub, et koalitsioon lapib ülejäägiga riigi muid maksuauke.

"Sotsiaalpartnerlust on viimastel aastatel imiteeritud töötuskindlustusmakse kontekstis," leidis tööandjate tegevjuht.

Riigieelarve baasseadus reguleerib töötuskindlustusmaksu määra kehtestamist. Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul toob seadus õigusselguse. 

"Baasseaduses võtsime riskid maha. Valitsus saab jätta arvestamata töötukassa nõukogu ettepanekutega, aga uut ettepanekut teha ei saa. See kartus oli üleval," lausus Sester.

Tamsar leiab, et sotsiaalpartneritelt on ära võetud nii raha - see kassa on liidetud riigikassaga - kui ka otsustamisõigus.

"Kui seni oli see õiguslikult hägune ruum, siis nüüd oleks pidanud selle hägu lahendama. See seadus ei nõua valitsuselt määra vähendamist, kui töötukassa nõukogu seda soovitab ning valitsus ei pea oma otsust ka põhjendama," lisas tööandjate esindaja.

Töötukassa netovara suurus läinud aasta lõpu seisuga on 529 miljonit eurot.

Töötukassa nõukogu ettepaneku maksumäära alandada lükkas valitsus tagasi juba läinud sügisel.

Kuigi töötukassa nõukogu tegi valitsusele ettepaneku langetada töötusmakse määr 2,1%-le, lükkas valitsus selle tagasi ja jättis kehtima senise 3%.

Viimati langeski maksemäär 2013. aasta alguses, varasemalt oli see 4,2%. Enne majanduskriisi oli aga maksemäär vaid 0,9%.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: