Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: piirilepe andis Eestile vaid naiivse ja abstraktse julgeoleku

Foto: ERR

Eesti pole Venemaaga sõlmitud piirileppest saanud midagi peale naiivse ja abstraktse julgeoleku, arvab põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder (IRL).

Ta rääkis ETV saates "Kahekõne", et on asju, mille puhul Eestil tuleks käituda vaid oma huvidest lähtuvalt. Nii toimiti 1918. ja 1991. aastal ning sellest oleks tulnud lähtuda ka piirileppe puhul Venemaaga.

"Ma arvan, et selleks lepinguks praegu sellisel kujul vajadust ei ole," arvas Seeder. Tema sõnul tegid Eesti juhid vea juba paarkümmend aastat tagasi, kui tollane peaminister Andres Tarand sidus lahti piirijoone kulgemise Tartu rahulepingust. "See oli hästi suur viga, mis tekitas ka suure õigusliku segaduse."

Põllumajandusministri arvates on lisaks ENSV-aegsele piirile ja Tartu rahu järgsele riigipiirile olemas ka muid lahendusi, mida Eesti oleks pidanud arutama. "Piirileppest räägitakse kui tehnilisest leppest kui piirijoone kulgemisest ja kõik muud küsumused jäävad selle lepingu puhul käistlemata".

Piirijoone kulgemine ei vasta Seederi hinnangul ei Eesti majanduslikele ega julgeoleku huvidele. Mängus on ka muud huvid, näiteks teedevõrk, veeressursid jne. Eriti ohtlikuks peab Seeder Narva elektrijaamade asukohta, mis võimaldab Venemaal ühepoolselt lõpetada meie elektritootmine ja Eesti vooluta jätta.

"Me ei pea tingimata tagasi võtma kõiki Narva-taguseid alasid, me ei pea minema tormijooksuga vallutama Petserit, küll aga me peame käituma väga pragmaatiliselt. Me võiksime olla juba nii küpsed ja vabad, et tunneme end võrdse riigina, kus me räägime oma riiklikest huvidest ja piirilepinguga seoses paneme lauale oma mured, mis jäävad lahendamata selle piiri sõlmimisega. Aga me ei ole seda teinud," rääkis Seeder.

Seeder rääkis, et piirileppega võiks nõustuda, kui see oleks kompromiss. Seda pole Eesti aga tema hinnangul saanud. "Mis on see, mille Eesti on saanud? Peale naiivse, abstraktse, julgen öelda, julgeoleku, mis minu käsitluses tegelikult ei suurene piirilepingu sõlmimisega, vaid väheneb," arvas ta.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: