Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pühapaikade kaitsjad tahavad maaelu toetust ligi kaks miljonit eurot

Autor/allikas: ERR

Looduslike pühapaikade kaitsjad tahavad pühapaikade kaitseks põllumajandusministeeriumilt aastateks 2015-2020 toetust ligi kaks miljonit eurot.

Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskuse juhataja Ahto Kaasik märgib põllumajandusministeeriumile saadetud kirjas, et ettevalmistamisel on looduslike pühapaikade arengukava 2015–2020, mille ligikaudne maksumus on kuus miljonit eurot, kuid ilma põllumajandusministeeriumi toetuseta ei ole selle eesmärkide saavutamine võimalik, kirjutab Saarte Hääl.

Kaasiku sõnul on maaelu uue arengukava eelnõu praeguse teksti kontekstis hädavajalik, et seal oleks selgelt esindatud ka looduslike pühapaikade teema ja kavandatud pühapaikade hävimise peatamiseks rakendusuuringud.

Kaasik tegi ettepaneku lisada maaelu arengukavva pühapaikade jaoks eraldi osa, kus on selgelt välja toodud pühapaikade haruldus, väärtus, ohustatus ja kavandatud rakendusuuringud pühapaikade hävimise peatamiseks.

Arvestades pühapaikade rohkust ja nende asumist põllumajandusmaastikul, on Kaasiku sõnul pühapaikade näol tegemist ajalooliste mikro- ja väikekaitsealadega, mis on paljude haruldaste liikide väärtuslik elupaik ning pühapaigad liigendavad ja ilmestavad maastikku, andes sellele Eestile traditsiooniliselt omase näo.

Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskuse andmetel on kiireloomuliste uuringute korral praegu veel võimalik kaardistada kuni 4000 pühapaika, kuid põliselanike suremise ja väljarände tõttu muutub lähemal ajal maastikul tuvastamatuks ehk hävib ligikaudu 2600 ajaloolist pühapaika.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: