Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlased suhtuvad immigrantidesse üha positiivsemalt

Beninist pärit võõrtööline Itaalias.
Beninist pärit võõrtööline Itaalias. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

President ütles aastapäevakõnes, et ilma massilise sisserändeta on raske kindlustada Eesti püsimajäämist, viidates vajadusele töötada kauem. Samas viitavad mitmed teadlased sisserändele kui paratamatusele. ERRi uudisteportaal uuris, kuidas suhtuvad eestlased immigratsiooni suurenemisse. 

Tartu Ülikooli analüütik Ave Roots analüüsis Euroopa Sotsiaaluuringu andmetele tuginedes eestlaste suhtumise muutumist immigrantidesse ajavahemikul 2004-2012. Selle perioodi jooksul on eestlaste suhtumine immigrantidesse muutunud järjest vähem negatiivseks.

Üha enam ollakse valmis lubama immigrante nii samast rahvusest ja rassist, kui ka erinevas. Ühtlasi ollakse avatumad tulijatele vaestest riikidest väljaspool Euroopa Liitu.

Eesti keskmine on 4,7, jääb küll ka selle poole peale, kus arvatakse, et immigrandid saavad riigilt rohkem kui panustavad, aga siiski on hinnangud immigrantide suhtes palju positiivsemad, kui enamikes Euroopa riikides, selgitas Roots. Kõige vähem nägid immigrantide panust ungarlased (vastav näitaja 3,4), kõige enam hindas immigrantide panust Türgi (vastav näitaja 6,4).

„Seega võib öelda, et suhtumises immigrantidesse oleme Euroopas üsna keskmised.“ Kuna suhtumine immigrantide mõjusse eesti majandusele, kultuurile ja elukeskkonnale üldiselt on pigem neutraalne ja on aastate lõikes järjest positiivsemaks muutunud, siis võiks öelda, et eesti inimesed võiksid küll olla valmis mõningaseks immigratsiooni suurenemiseks, ütles Roots.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: