Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Algab suur naiste seksuaaltervise uuring

Kõige suuremad kulud kaasnevad imikute ja väikelaste üleskasvatamisega.
Kõige suuremad kulud kaasnevad imikute ja väikelaste üleskasvatamisega. Autor/allikas: Ria Novosti/Scanpix

Tartu Ülikooli ja tervise arengu instituut alustavad märtsist 5200 naise küsitlemist, et saada ülevaade eesti naiste seksuaaltervisest ja pereplaneerimisest.

Eesti naiste tervise uuring 2014“ raames uuritakse pereplaneerimist mõjutavaid tegureid, rasestumisvastaste vahendite kasutamist, rahulolu seksuaaltervise teenustega ning teisi naiste seksuaal- ja reproduktiivtervisega seotud teemasid.

Uuringu tulemused on olulised rahvastiku tervisevaldkonna edasiseks planeerimiseks, aidates hinnata pakutavaid tervishoiuteenuseid ning parandada nende kvaliteeti.

Küsimustik saadetakse posti teel 5233 naisele, kes on leitud rahvastikupõhise juhuvalimi abil. Kõigi valimisse sattunud naiste osalemine küsitluses on väga oluline, et tagada uuringu esinduslikkus ning võrreldavus 2004. aasta uuringuga, milles osales ligi 2700 naist, selgitas uuringu juht, Tartu Ülikooli naistekliiniku juhataja Helle Karro.

Seksuaal- ja reproduktiivtervis puudutab eri eluperioodidel lähedalt kõiki naisi. „Uurime viljatuse esinemist ja pöördumist ravile, naistearsti teenuste kättesaadavust, seksuaalset riskikäitumist ning teadlikkust rasestumisvastastest vahenditest. Samuti selgitame välja põhjused, kas ja miks naised soovivad lapsi saada ning uurime naiste tervist, mis on lastesaamisel oluline,“ selgitas professor Karro. 

Oma olemuselt on seksuaaltervis erinev teistest tervisevaldkondadest, sest see on enim mõjutatud sotsiaalsest keskkonnast. Seetõttu on ülimalt oluline mõista neid tegureid, mis tagaksid positiivsete seksuaaltervise suundumuste jätkumise Eestis.
Rohkem kui viiele tuhandele eesti naisele saadetav küsitlus on anonüümne ning vastata on võimalik nii eesti kui vene keeles.

Küsimustikku saab täita ka veebipõhiselt, kasutades selleks e-posti teel saadetavat linki. Täidetud küsimustiku tagastamiseks tavapostiga on kirjale lisatud margistatud ümbrik.

Tartu ülikooli poolt koordineeritava „Eesti naiste tervise uuringu 2014“ eesmärk on lisaks Eesti viljakas eas naisrahvastiku seksuaaltervise ja -käitumise ning vastavate teenuste kasutamise seirele ka soovituste tegemine vajalike ennetus- ja sekkumismeetmete väljatöötamiseks.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: