Arhitektide liit valis uueks esimeheks Indrek Allmanni ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinnas Kumu kunstimuuseumis valis arhitektide liidu üldkogu 97 poolthäälega kaheks aastaks uue esimehe, kelleks kandideeris vaid liidu eestseisuse liige Indrek Allmann.

Allmanni hinnangul tuleb tõsiselt tegelda Eesti arhitektidele rakenduse leidmisega ka välismaal, sest arhitektuurialane koolitus on Eestis väga heal järjel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui Euroopa keskmine on 3,5% riigiti, siis Eestis on täna ekspordi osakaal 7%, aga kuna me oleme väike riik, peaks see olema kaks korda suurem, et siluda ära me enda turul toimuvad kõikumised," avas liidu uus esimees meie arhitektuurimaastiku kitsaskohti.

Tema sõnul on oluline ka tihedamate isiklike sidemete loomine naaberriikide arhitektidega, sest see suurendab võimalust saada tellimusi.

Allmann selgitas, et arhitektuurivõistluste kaudu toimub väga väike protsent hangetest, eriti mujal Euroopas, ning seepärast tasuks otse hangetel osaleda.

"Samas põhiosa käib läbi otsehangete ja ma leian, et valdkond, mis võib olla täna on Eesti arhitektidel leidmata, on otse neil hangetel osalemine või kui kohe ise ei julge, siis kas või läbi alltöövõtu, proovida saada jalg teiste turgude ukse vahele ja läbi selle suurendada oma kogemust ja tuua seda kogemust tagasi Eestisse," lisas ta.

Arhitektid loodavad ka, et peatselt saabub lahendus riigiarhitekti ametikoha loomise küsimuses. Sellest on räägitud kaheksa aastat ja kultuuriminister Rein Langi eestvedamisel jõudis ettepanek eelnõuna valitsuskabinetti. Mullu detsembris otsustas valitsus, et riigiarhitekti ametikohta seadusse ei kirjutata, sest ametikohti saab luua ka selleta.

Eesti arhitektide liidu senine esimees Peeter Pere ütles, et eeltöö on tehtud ja asi jääb arvatavasti riigikogu otsustada, kas täiendused jõutakse teha vastuvõetavasse seadusse või jäävad tulevikku ootama.

Viivitamine on Pere silmis asjatu ajaraiskamine. "Teeme kõik veel meist oleneva, et need võimalikud täiendused saaks sisse viidud," kinnitas ta.

Parlamendis on seadustik läbinud juba esimese lugemise. Valitsus soovib ehitus- ja planeeringuseadustiku jõustada tuleval aastal.

1972. aastal sündinud Indrek Allmann omandas arhitektuurialase kõrghariduse Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri osakonnas. Alates 2004. aastast töötab Allmann juhtivarhitektina ning partnerina Arhitektuuribüroos Pluss OÜ.

Tema tuntumad tööd on Nordic Hotels Forum ja Hotell L’Ermitage Tallinnas, Tulbi-Veeriku korterelamud Tartus ning Kentmanni 6 äri- ja eluhoone Tallinnas.

Toimetaja: Anna-Liisa VillmannHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: