Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspert: alkoholi tarbimist ühiskonnas on võimalik otseselt mõjutada

Foto: Postimees/Scanpix

Eestlased ei ole alati tarbinud 10 liitrit puhast alkoholi iga inimese kohta ning see, kui palju alkoholi ühiskonnas tarbitakse, on otseselt mõjutatav läbi teiste inimeste ja alkoholitootjate suhtumise muutmise, leiab Tervise Arengu Instituudi juht Maris Jesse.

Valitsus kiitis läinud nädalal heaks alkoholipoliitika rohelise raamatu ehk põhimõtted ja meetmed alkoholi tarvitamise vähendamiseks.

"Me ei ole Eestis alati 10 liitrit etanooli ehk absoluutset alkoholi ühe inimese kohta joonud. See, et me selleni oleme jõudnud, tuleneb osaliselt üksteisele surve avaldamisest, aga see on ka müügi- ja reklaamitegevus. Näiteks õllejoomine - 30 aastat tagasi Eesti naised ei joonud õlut. See, et me täna seda teeme, tuleneb sellest, et 1990. aastate alguses toodi meile naistele mõeldud õlled, mida ka turundati sõnumiga, et õlut joov naine on täiesti okei. See on mõjutatav," rääkis Jesse "Terevisioonis."

Üheks valminud dokumendi eesmärgiks ongi Jesse sõnul muuta seda, kuidas jaotuvad ühiskonnas alkoholisse suhtumise rollid.

"Ühiskonnas on praegu jaotatud inimestele rollid. Perede ja koolide asi on õpetada lapsi, et mis on alkohol ja kuidas seda tarvitada. Täiskasvanud on teadlikud otsustajad, nemad ise teavad, mis nad teevad. Aga kuna lapsevanemad ja koolid peavad teismelistele rääkima, et pigem mitte, ära palun tee, siis on nemad pandud automaatselt negatiivsesse rolli, et meie - lapsevanemad - ütleme lapsele ei," selgitas ta.

"Siis on meil tööstus, kes läbi reklaamide lubab, et õllepurgi avamisel muutub pidu värvilisemaks ja hoogsamaks. Neil on automaatselt positiivne roll. Lõpuks on meil politseinikud ja arstid, kellelt me ootame, et nad avaliku korra tagavad ja tagajärjed ära koristavad," jätkas Jesse.

Tema sõnul tunnistatakse rohelises raamatus, et meil kõikidel on alkoholi tarbimise mõjutamises roll, aga tänane rollide jaotus toob Eestile kaasa liiga suured kahjud ja seetõttu peame me senised rollid ümber jaotama.

"Me peame lapsevanematele tuge pakkuma ja politseilt osa koormast ära võtma, et nad saaksid ka muude asjade tegeleda. Tööstus ja alkoholimüüjad peavad võtma rohkem vastutust ning andma endale aru, et nad tegelevad sõltuvust tekitava aine müügiga ja seda peab tegema ka tegelikkuses vastutustundlikult, mitte ainult sõnades," ütles Jesse.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: