Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa esitas Krimmile ultimaatumi alistumiseks

{{1393860878000 | amCalendar}}
Aleksandr Vitko.
Aleksandr Vitko. Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Venemaa uudisteagentuuri Interfax teatel esitas Musta mere laevastik Ukraina merevägedele Krimmis valiku alistuda täna õhtul ning maavägedel kell viis hommikul või leppida sõjalise rünnakuga.

Interfax lisas, et ultimaatumi edastas Ukraina kaitseministeeriumile Venemaa Musta mere laevastiku komandör Aleksandr Vitko, vahendas Reuters.

Reutersi viimase info põhjal lükkas Interfax hiljem enda edastatud info ümber, öeldes, et Musta mere laevastik pole ultimaatumit esitanud ning mingisugust rünnakut Krimmile pole plaanitud.

Ukraina mereväeohvitser selgitas, et ultimaatumi järgi peaks Ukraina merevägi alistuma täna õhtul kella viieks ning Ukraina ootab rünnakut õhtul kell seitse.

Mereväe pressiesindaja ütles väljaandele Kyiv Post, et tema teada on ultimaatum esitatud täna õhtul kella kuueks, nõudes Ukraina mereväelt relvade loovutamist, kuid selle kellaaeg võib jooksvalt muutuda.

"Ukraina meremehed ei allu provokatsioonidele, relvad on kontrolli all," kinnitas ta ning lisas, et Ukraina vägedele antakse rünnaku korral korraldus end kaitsta.

Ukraina uue välisministri sõnul on Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsioon (OSCE) valmis Ukrainat toetama ning riigi territooriumi kaitsma.

"Me kasutame kõiki võimalusi, et sõjalist konflikti vältida ning küsimus diplomaatiliselt lahendada. Ma olen taotlenud vestlust Venemaa välisministri Sergei Lavroviga," kinnitas Ukraina välisminister.

Ukraina siseministeeriumi teatel ei vasta tõele Vene meedia väide, et ukrainlased põgenevad massiliselt Venemaale, ning oodata on Vene maavägede liikumist Krimmist kaugemale.

Samasugune ultimaatum anti ka eile

Venemaa riigiduuma esindaja Sergei Naruškin ütles täna, et praegu ei ole vajadust Venemaa relvajõudude saatmiseks Ukrainasse.

Laupäeval sai Vladimir Putin parlamendilt loa soovi korral Ukrainas sõjalist jõudu kasutada.

Naruškin rääkis Venemaa riigitelevisioonile Rossiya 24 antud intervjuus, et see otsus annab õiguse relvajõude kasutada ainult juhul, kui see on vajalik, ja praegu see pole vajalik.

Tegemist võib olla ka järjekordse Venemaa-poolse hirmutamistaktikaga. Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov tõi välja, et Venemaa andis samasuguse kellaajaga ultimaatumi ka eile.

"Nad ei alustanud kell viis hommikul pealetungi baasidele, kuid olukord Krimmis on endiselt pingeline," vahendas Kyiv Post Turtšõnovi kommentaari.

Ukraina siseministri asetäitja Mõkola Velukovõtš andis hoiatuse, et Venemaa plaanib vägivaldseid provokatsioone Krimmis sõjalise jõu kasutamise õigustamiseks.

"Krimmis on oodata provokatsiooni. Ukraina nimel tegutsemist teesklevad tundmatud isikud plaanivad tappa kolm-neli Venemaa sõdurit, et seadustada Venemaa vägede Ukraina territooriumile toomist," rääkis Velukovõtš.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: