Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina aktivist: ma pole Urmas Paetile snaiperite kohta nii rääkinud

{{1394043000000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Pealtkuulamisskandaali sattunud Eesti välisministri Urmas Paetiga Kiievis kohtunud kodanikuaktivisti Olga Bogomoletsi sõnul ei rääkinud ta ministrile seda, et politseinikke ja meeleavaldajaid oli tapetud samal viisil.

"Mina ise nägin ainult meeleavaldajaid. Ma ei tea, millist tüüpi haavu on tekitatud sõjaväelastele," ütles ta Telegraphile. "Mul ei ole juurdepääsu nendele inimestele."

Bogomoletsi sõnul oli ta palunud täielikku kohtuekspertiisi eeluurimist Maidanil toimunud surmade kohta. "Keegi, kes lihtsalt näeb haavade ravimisel ohvreid, ei saa teha otsust, mis tüüpi relvi kasutati. Loodan, et rahvusvahelised eksperdid ja Ukraina uurijad teevad kindlaks, millist tüüpi relvi kasutati, kes oli seotud tapmistega ja kuidas seda tehti. Mul ei ole andmeid, et midagi tõestada."

Aktivist selgitas, et ta oli arst, kes aitas Maidani väljakul inimesi päästa. "Esimesel päeval hukkus snaiprite käe läbi 15 inimest. Nad tulistasid otse südamesse, ajju ja arteritesse. Järgmisel päeval oli neid 40, neist 12 surid minu käte vahel," meenutas ta.

"Meie rahvas on küsinud, kes olid tapjad, kes palus, et nad tulevad Ukrainasse. Vajame täpseid ekspetiisil põhinevaid vastuseid," rõhutas Bogomolets.

Ta ei jaga Paeti väidet, et Maidani veresauna taga oli opositsioon.

"Ma arvan, et ma saaksin midagi sellist öelda vaid faktide põhjal," ütles ta. "Ei ole õige ja ei ole korrektne nii teha. Tuleb põhineda asjaoludel."

Bogomolets ütles, et Ukraina uus valitsus on talle kinnitanud, et eeluurimine on algatatud, kuid tal ei ole sellega siiani olnud otsest kokkupuudet.

Internetti lekkis telefonikõne, kus välisminister Urmas Paet vahendab EL-i välisasjade esindajale Catherine Ashtonile oma muljeid Kiievist, kus arvatakse üha enam, et inimesi tapnud snaiperid olid uue koalitsiooni tellitud.

26. veebruaril toimunud telefonikõnes Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoniga viitab Urmas Paet kodanikuaktivist Olga Bogomoletsile, kes rääkis välisministrile, kuidas ühed ja samad snaiperid tulistasid Maidanil nii Ukraina politseijõude kui mässajaid.

"Olga ütles, et kõik tõendid viitavad sellele, et snaiperid, kes tulistasid nii politseinikke kui rahvast, olid ühed ja samad," rääkis Paet. "Ta näitas mulle ka fotosid ja ütles, et meditsiinieksperdina võib ta öelda, et see on sama käekiri."

Kolmapäeva õhtul rääkis Olga Bogomolets Eesti Rahvusringhäälingu Raadio 4-le, et ta ei saa praegu kinnitada, kas ta kohtus Eesti välisministriga, kuna neil ärevatel päevadel oli tal palju kohtumisi välisriikide diplomaatiliste esindajatega.

"Ma ei suuda praegu meenutada kõikide diplomaatiliste korpuste esindajate nimesid, kellega ma kohtusin. Kui härra Paet ütleb, et ma temaga kohtusin, siis mul ei ole mingeid kahtlusi mitte uskuda teie välisministrit, kui ta viitab just minule," ütles Bogomolets.

Urmas Paet ütles kolmapäeval "Aktuaalses kaameras", et ta mõistab Bogomoletsit. "Me kõik teame, milline olukord Ukrainas on. Nii et ma mõistan teda ja tema tänast ütlemist."

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: