Krimmi parlament hääletas Venemaaga liitumise poolt, referendum toimub 16. märtsil

{{1394100901000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Krimmi asepeaminister Rustam Temirgaliev teatas täna, et referendum Krimmi piirkonna edasise kuuluvuse üle toimub 16. märtsil, samas hääletas parlament täna juba Vene Föderatsiooniga liitumise poolt.

Krimmi parlament tegi pöördumise Venemaa presidendi Vladimir Putini poole, et alustada liitumiseks vajalikke samme, vahendas Interfax.

Liitumise poolt hääletas 78 parlamendisaadikut 86-st. 

Alternatiivsele seisukohale jäänud parlamendisaadiku Refat Tšubarovi sõnul on tema kolleegid parlamendis hullumeelsed. "Selge, et nad täidavad võõrast tahet... Nad on aru kaotanud," märkis Tšubarov.

Krimmi asepeaminister Rustam Temirgaliev ütles, et vaadates autonoomse vabariigi elanikkonda, pole kahtustki, et otsustatakse Venemaaga liitumise kasuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Temirgaliev lisas, et pärast seda otsust peavad Ukraina sõjaväelased Krimmis andma relvad üle Venemaa vägedele, seejärel võimaldatakse neile turvaline tagasiliikumine Ukrainasse.

Venemaa parlamendis loodetakse kiirendatud korras võtta vastu vajalikud seadused, mis lihtsustaksid Krimmi Föderatsiooniga liitumist.

Samas tuleb Krimmi staatuse küsimuses veel rahvahääletus, millel küsitakse, kas Krimmist peaks saama osa Venemaa Föderatsioonist või teise küsimusena, kas pooldate Krimmi 1992. aasta põhiseaduse ennistamist, mille kohaselt on Krimm Ukraina osa.

Referendumi bülletäänid on vene, ukraina ja krimmitatari keeles.

Mullu 1. märtsi seisuga oli Krimmi vabariigis 1 965 839 elanikku ning koos Sevastopoli linnaga umbes 2,35 miljonit inimest.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk teatas Brüsselis, et Ukraina ning Euroopa Liit on valmis allkirjastama vabakaubandus- ja assotsatsiooni leppe, vahendas Reuters.

Jatsenjuki sõnul ei ole Krimmi referendumil mingit seaduslikku alust.

"See on ebaseaduslik otsus ja sellel niinimetatud referendumil pole mingit seaduslikku alust. Seepärast soovitame Venemaa valitsusel mitte toetada neid, kes toetavad separatismi Ukrainas. Krimm on ja jääb Ukraina lahutamatuks osaks," ütles Jatsenjuk Brüsselis peetud pressikonverentsil pärast kõnelusi EL-i juhtidega.

Rahva lõplikku otsust ootavad ka Krimmis paiknevad eraldusmärkideta Vene sõjaväeüksused, kes ei ole piirkonnast kuhugi lahkunud ning jätkavad Ukraina sõjaväebaaside blokeerimist.

Ukraina president Oleksandr Turtšõnov kuulutas oma teleesinemises Krimmi referendumi Venemaa korraldatud farsiks.

"See ei ole referendum, see on farss, petuskeem ja kuritegu, mille taga on Vene Föderatsiooni sõjavägi," lausus Turtšõnov.

Ta lisas, et Ukraina parlament alustab protseduuridega referendumi peatamiseks.

Toimetaja: Marju Himma, Marek Kuul, Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: