Tüür: tundub, et Venemaa teeb Krimmist Transnistriat ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli politoloog Karmo Tüür.
Tartu ülikooli politoloog Karmo Tüür. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politoloog Karmo Tüür pakub ühe võimaliku variandina, et Venemaa võib muuta Krimmi Transnistria sarnaseks piirkonnaks.

Krimmi asepeaminister Rustam Temirgaliev teatas täna, et referendum Krimmi piirkonna edasise kuuluvuse üle toimub 16. märtsil, samas hääletas parlament täna juba Vene Föderatsiooniga liitumise poolt.

"Kui praegu korraldatakse referendum okupatsioonitingimustes, siis on see oma olemuselt õigustühine," ütles Tüür ERR-i uudisteportaalile.

Tüüri sõnul ei tohiks OECD saata Krimmi oma vaatlejaid, sest sellega justkui legitimeeritakse sealne olukord.

Tüür märkis veel, et näiteks Transnistria Moldovas on täpselt samamoodi korduvalt palunud oma referendumitel arvata ennast Venemaa Föderatsiooni liikmeks, ent seni ei ole Kreml selles osas toru võtnud.

"Venemaa suur eesmärk võib olla teha sama asja, mida on enne tehtud Moldovaga, Gruusiaga, Armeenia ja Azerbaidžaaniga. Ehk lüüa mingi tükikene riigist poolenisti eemalolevaks või ebastabiilsesse olukorda ja destabiliseerida seeläbi selle riigi sisepoliitilist olukorda ning muuta ta "läänekõlbmatuks"," sõnas Tüür.

"Ukrainaga see ei olnud senikaua veel õnnestunud kuigi aktiivselt. Nüüd Krimmis on see õnnestunud. Mulle tundub, et liigutakse Transnistria stsenaariumi poole. Et tekiks selline ennast iseseisvaks pidav jupikene, mida samal ajal mitte keegi ei tunnusta ja Venemaa ka enda koosseisu ei võta, vaatamata viimase palvetele," lausus ta.

"Kui asi läbi läheb, on Kreml õnnelik ja Kiiev kindlasti mitte õnnelik, aga juhul, kui see lõpetab ära otsese sõjaohu, siis võib olla Kiiev aja jooksul lepib sellega," spekuleeris Tüür.

Tüüri arvates punkti selle referendumiga ei tule, sest rahvusvaheline üldsus on praegu tagajalgadel ja järgnevad kindlasti sanktsioonid.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: