Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti on Soomes töötavate arstide koolitamisele kulutanud 40 miljonit eurot

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti riik on praegu Soomes töötavate arstide hariduse eest maksnud pea 40 miljonit eurot. Arstiteaduskonna dekaani sõnul on Tartu ülikool Soomele sealse viie meditsiiniõpet pakkuva haridusasutuse kõrval nagu kuues teaduskond.


Eesti ja Soome haridusminister ei näe põhjust, et arstide koolitussüsteemi Eestis peaks panustama hakkama ka Soome, vahendas "Aktuaalne kaamera".

See, et Euroopa tööjõu vaba liikumise kontekstis astub suur hulk paberi kätte saanud arste arstiteaduskonnast välja ja läheb tööle Soome, on ammu teada. Tänane Soome YLE TV „Silminnäkijä" ehk meie mõistes „Pealtnägija" tõi välja, kui palju see meie riigile maksma on läinud.

"Terviseameti andmetel töötab Soomes 600 Eesti arsti. Teistel andmetel on see arv isegi suurem, ulatudes kuni 1200-ni. Arvestades seda, et ühe arsti koolitus maksab sotsiaalministeeriumi hinnangult 60 000 eurot, on Eesti investeerinud hetkel Soomes töötavatesse arstidesse ligemale 40 miljonit eurot," räägiti saates.

"Võib tõesti niipidi öelda, et arstiteaduskond on Soome jaoks kuues arstiteaduskond," nentis Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekaan Joel Starkopf.

Siia lisanduvad veel Soomest Eestisse ülikooli tulnud tudengid. Tartu ülikooli andmeil õpib praegu Tartus Eesti riigieelarvelisel kohal 61 tudengit, kes on keskhariduse omandanud Soomes. Ümber arvestades taas 4 miljonit eurot Eesti haridusraha, mis suure tõenäosusega liigub tagas Soome.

„Silminnäkijä" tõstatas küsimuse, kas kaks riiki ei peaks üheskoos uurima küsimust, kuidas vältida olukorda, kus Eesti riigi hariduse kulul toimib Soome meditsiinisüsteem.
"Kui Soome riik kasutab Tartu ülikooli nii tugevat panust oma tervishoiu ja haridussüsteemi puuduste nii-öelda lappimiseks või likvideerimiseks, kas siis ei asetu küsimus, kas on Soome riik mingitel tingimustel nõus toetama seda õpet siinpool Soome lahte," ütles Starkopf.

"Me ei ole valmis, et Soome hakkaks läbi rääkima teemal, et Soome korvaks mujal omandatud teadmiste hankimise. See on täiesti võimatu, et me rajaksime mujale filiaale, kus korvataks soomlaste teadmiste saamist," rääkis Soome haridusminister Krista Kiuru. 

"Me ei peaks sellele mitte lähenema selle koha pealt, et kes kui palju on kulutanud, vaid pigem mõtlema selle peale, kuidas tagada kõikidele inimestele Eestis niisugused töötingimused, et need oleks vastuvõetavad, ja inimesed tahaksid siin töötada, ja ka välisspetsialistid tahaksid pigem meile tulla," ütles Eesti haridusminister Jaak Aaviksoo.

Kuidas saavutada, et 100-st lõpetanust ei läheks 30-40 Soome tööle, ei oska keegi välja pakkuda. Starkopfi sõnul peaksid ka Eesti haiglad rohkem tegelema arstide värbamisega, kuid ta tunnistab,et  majanduslikku olukorda vaadates on Soome minek objektiivne reaalsus.

 

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: