Yana Toom vaidleb ringkonnakohtus kaitsepolitseiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yana Toom.
Yana Toom. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna ringkonnakohus arutab homme riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme ja Tallinna endise abilinnapea Yana Toomi kaebust kohtuotsusele, millega jäeti tema kaebus kaitsepolitsei aastaraamatus avaldatud andmete peale rahuldamata.

Toom (45) vaidlustas ringkonnakohtus Tallinna halduskohtu 2012. aasta novembris langetatud otsuse, milles leiti, et tema kaebus pole põhjendatud ning kapo aastaraamatus esitatud andmed on korrektsed.

Halduskohus tõdes, et vene koolide gümnaasiumiastmetes eestikeelsele õppele ülemineku vastu olev Toom on oma seisukohti aktiivselt levitanud nii vene koolides kui ka erinevates meediaväljaannetes.

Kohus leidis, et kaitsepolitsei on põhjendatult hinnanud Toomi tegevust vene koolide direktorite ja hoolekogude veenmisel eestikeelsele õppele mitte üle minema vene koolide survestamisena.

Kohus märkis, et kuivõrd Toom andis oma tegevusega kaitsepolitseile alust vaidlustatud väärtushinnanguks, pole see hinnang ebakohane ega teota tema au ja head nime.

Samuti pole õigusvastane kõnealuse väärtushinnangu avaldamine kaitsepolitsei aastaraamatus, tõdes kohus.

Kohus leidis, et Toomi isikuandmete avaldamine aastaraamatus oli kooskõlas seadusega ega riivanud ülemääraselt tema õigust perekonna- ja eraelu puutumatusele, võrreldes kaitsepolitsei taotletava eesmärgiga tagada Eesti riigi põhiseaduslik kord ja territoriaalne terviklikkus.

Toom on vastupidisel seisukohal

Toom peab aga enda tegemiste kajastamist kapo aastaraamatus põhjendamatuks ning tema hinnangul on kapo seal tema kohta avaldanud valeväiteid.

Toom tahab, et kohus tuvastaks kapo aastaraamatus teda puudutava teabe avaldamise õigusvastasuse ning kohustaks kapot kustutama või kinni katma raamatu võrguversioonis sisalduvad tema hinnangul valed väited.

Toomi arvates tuleks aastaraamatud eemaldada rahvusraamatukogust, Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli ning sisekaitseakadeemia raamatukogudest ja maakondade keskraamatukogudest ning asendada need uue trükitud versiooniga.

Samuti leidis Toom, et kapo peaks avaldama pressiteate, milles lükkab tema kohta avaldatud väited ümber.

Kapo aastaraamat

Kapo 2012. aasta aprillis ilmunud aastaraamat annab ülevaate Venemaa mõjutustegevusest seoses vene koolide üleminekuga eestikeelsele õppele ja märgib, et üleminekuvastase tegevuse võttis 2011. aasta valimiste eel enda peale Tallinna abilinnapea Toom.

Kapo aastaraamatu tõttu käib kaitsepolitseiga kohut ka Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Mihhail Kõlvart (35).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: