Eurosaadikud nõuavad Kallase tagasiastumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1394451600000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadikud Indrek Tarandi eestvedamisel nõuavad Euroopa Komisjoni juhile José Manuel Barrosole saadetud kirjas transpordivoliniku Siim Kallase tagasiastumist, kuna ta peab Eestis läbirääkimisi peaministri kohale asumiseks.

Kirjas viidatakse Euroopa Liidu lepingu artiklile 17, mille järgi ei taotle ega saa komisjoni liikmed juhiseid üheltki valitsuselt, institutsioonilt, organilt või asutuselt ning nad hoiduvad kõigest, mis on kokkusobimatu nende kohustustega või nende ülesannete täitmisega.

Kallase tegevus võib pöördumise saatjate silmis olla vastuolus ka Euroopa Komisjoni voliniku tegevusjuhendiga, mille järgi volinikud peavad valimiskampaanias osalemisel tagasi astuma või ajutiselt oma volitused peatama, vahendas EUobserver.

Kuna Kallas on Reformierakonna läbirääkimiste delegatsiooni juht uue valitsuse moodustamisel, siis saab temast eeldatavasti kuni järgmiste valimisteni ka Eesti peaminister.

Barroso pressiesindaja teatel on Kallas informeerinud Euroopa Komisjoni juhti oma tegevusest Eestis, kuid pole veel palunud oma volitusi peatada. Kõneisiku sõnul oodatakse Kallase tagasiastumist vaid siis, kui ta kinnitatakse peaministrina ametisse.

Protestikirja algataja, Euroopa Parlamendi saadiku Indrek Tarandi sõnul on Kallase juhtumi puhul tegemist näitega liiga paindlikust käitumisjuhendi tõlgendamisest.

"On selge, et ta hoiab voliniku tööd tagavaravariandina, kuna ta ei ole kindel, kas Eesti parlament tema poolt hääletab. See oleks naeruväärne, kui ta jätkaks volinikuna pärast seda, kui parlament on ta maha hääletanud," rääkis Tarand väljaandele EUobserver.

Ta ütles ka, et Kallas eksitab Eesti avalikkust väites, et eelmisel nädalal tagasi astunud peaminister Andrus Ansip asendab Kallast automaatselt Euroopa Komisjoni transpordivoliniku kohal.

"Kallas ei maininud asjaolu, et Euroopa Komisjoni kandidaat peab läbima hääletuse Euroopa Parlamendis," selgitas Tarand.

Indrek Tarand viitab mõttekaaslastega koostatud kirjas Euroopa Komisjoni tegevusjuhendile, mille järgi ei ole volinikel lubatud saada juhiseid üheltki valitsuselt. Asepresident Siim Kallas on seda põhimõtet rikkunud, leiavad kirja koostajad, kuna pidades valitsuskõnelusi Tallinnas, on ta endiselt ametis Euroopa Komisjonis Brüsselis.

"Mina arvan, et kõige lihtsam seda olukorda lahendada oleks härra Kallasel, kes eetikast ja aususest huvitatud poliitikuna esitab vähemalt tänasest päevast, mil president on alustanud konsultatsioone, voliniku ametist lahkumisavalduse päevapealt," ütles Tarand telefonitsi "Aktuaalsele kaamerale".

Barroso kabinetist öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et nad ei pea võimalikuks kommenteerida asepresident Kallase poliitilist tegevust Eestis, enne kui Kallasele pole esitatud ametlikku ettepanekut moodustada uus valitsus.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: