Ivar Raig tahab ELi oma juurte juurde tagasi viia, Jüri Raidla seevastu näeb ühendust föderaalsena ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui Tallinna Ülikooli Õigusakadeemia professor Ivar Raig pooldab ELi juurte ehk ühisturu juurde tagasiminekut, siis õigusteadlase Jüri Raidla arvates ei annaks see Eestile midagi.

Eestil täitub 1. mail kümme aastat Euroopa Liiduga ühinemisest ning sel puhul korraldavad Avatud Eesti Fond ja Euroopa Komisjoni esindus Eestis täna kell 14.30 Tallinnas Euroopa Liidu majas arutelu ELi tuleviku teemal ja esitlevad ka uue Euroopa lepingu projekti. Arutatakse, kuhu EL peaks liituma ja milleks meile üldse selline ühendus tarvilik on.

Ivar Raig rääkis "Terevisioonis", et EL on mõeldud Euroopa rahvaste koostööks ja nüüd ongi küsimus selles, kuidas olla efektiivne ja säilitada seda positsiooni, mida Euroopa on maailmas omanud. Põhiküsimusi on see, millises suunas võiks EL minna. Viiest olemasolevast visioonist üks kandvamaid visioone on Raigi sõnul tagasiminek ELi aluspõhimõtete juurde, mida ta ise kõige rohkem pooldab. Mingil juhul aga ei taha ta näha föderaalset Euroopat.

"Vahepeal on tehtud väga palju vigu. Rahaliit on ebaõnnestunud, erinevused Euroopa Liidu liikmesriikide vahel on vähenemise asemel suurenenud, demokraatia defitsiit on Euroopa liidu insitutsioonides, rahva toetus on vanades liikmesriikides kardinaalselt vähenenud," rääkis Raig.

Jüri Raidla märkis, et juurte juurde minemises on alati midagi head. "Küsimus on aga, kas see midagi head on ka piisav."

Ta avaldas veendumust, et Eesti huvidest lähtudes juurte tagasiminek on väga selgelt ebapiisav. "Söe ja terasetööstuse liit, hilisem ühisturg, on majandusfenomen ja tõepoolest ju kena asi. Aga ta ei täida absoluutselt neid eesmärke, mis Eestil seoses Euroopa Liiduga on."

Raidla sõnul ei ole EL Eesti jaoks mitte majandusprojekt, vaid julgeolekugarantii ning mängus on ka oluline rahvuspsühholoogiline komponent. "Ehk teisisõnu, ühisturu kaudu eestlane eurooplase identiteeti ei saavuta ega säilita, küll aga väga tugevalt integreeritud Euroopa kaudu ta seda teeb."

 

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: